DSÖ’den zengin ülkeleri aşı programına ikna için yeni seçenek

DSÖ’den zengin ülkeleri aşı programına ikna için yeni seçenek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) aşı planına dahil olan gelişmiş ekonomiye sahip ülkelere ikinci bir satış planı sundu.

Dünya Sağlık Örgütü COVAX tesisini deney aşamasındaki Covid-19 aşılarını bir araya getirip ülkelere güvenli bir koronavirüs aşısı sunmak için kurdu. Şu ana kadar örgütün COVAX tesisinde 9 farklı deney aşamasında koronavirüs aşısı bulunuyor.

Reuters ele geçirdiği belgenin ilaç firmaları ile doğrudan deneysel aşı görüşmesi yapan zengin ülkeleri COVAX programına dahil etme amacı ile hazırlanmış olabileceğini yazdı.

DSÖ’nün sunduğu yeni aşı satın alma şartlarından haberdar olduğunu söyleyen bir batılı diplomat, “Onlar kendini finanse edebilen ülkeler için daha ilginç, daha esnek olmaya çalışıyor. Önden ödeme yapılması için ikna edici bazı avantajlar var” dedi.

194 üyesi bulunan WHO’nun planında tedarikçilerle mümkün olan en iyi fiyat için pazarlık yapılacağı ve aşı dozlarının satılıp alınabilmesi için bir pazar oluşturulacağı sözü de yer aldı.

DSÖ bulunan belge ile ilgili yorum yapmadı. Reuters ise 5 Ağustos tarihli yeni düzenlemenin DSÖ tarafından COVAX’a dahil olunması için yapılan son teklif olup olmadığını bilmediklerini yazdı.

COVAX’a dahil olmak için ön ödemeleri 9 Ekim’de yapmak üzere son tarih 18 Eylül.

(euronews)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *