Danıştay’ın ‘Ayasofya’ kararını halk coşkuyla karşıladı

Danıştay’ın ‘Ayasofya’ kararını halk coşkuyla karşıladı

Danıştay 10. Dairesinin, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi, Ayasofya Meydanı’nda coşkuyla karşılandı.

Yerli ve yabancı medya kuruluşlarının yanı sıra vatandaşların bekleyişini sürdürdüğü tarihi Ayasofya Meydanı’nda toplanan yaklaşık 250 kişilik grup, Danıştay’ın kararını sevinçle karşıladı.

Ellerinde Türk bayrakları ile Danıştayın kararını destekleyen sloganlar ile “Allahuekber” sloganları atan vatandaşlar, zaman zaman Ayasofya ile özçekim yaptı. Ayrıca, Sultanahmet Camisi ile Ayasofya’dan okunan ezan vatandaşlar tarafından telefonlarla kaydedildi.

MİL-SEN Konfederasyonu Genel Başkanı Mücahit Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu tarihi güne şahitlik etmelerinden dolayı Allah’a binlerce kez şükrettiğini belirterek, “Çok uzun süredir bu karar bekleniyordu. 86 yıllık bir özlem vardı. 86 yıllık özlemin son bulması ve Ayasofya’nın cami olarak açılıyor olmasından büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Çok heyecanlı olduklarını, Danıştay kararı açıklanacağı için Ayasofya’da bulunmak istediklerini dile getiren Çelik, “Buranın cami olmasının özlemini duyan insanlar buradalar. Bütün arkadaşlarımız çok mutlu, huzurlu. Yetkililerimizden caminin ibadet yapılacak hale getirilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kararı destekleyen vatandaşlardan Güngör Zengin de Ayasofya’nın camiye dönmesinden mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Meydanda toplanan yaklaşık 500 kişi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ayasofya’nın Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına yönelik paylaşımının ardından “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları attı.

Milli Türk Talebe Birliği üyelerinin de aralarında bulunduğu vatandaşlar, “İstikbal İslam’ındır.” pankartı açtı. Osmanlı sancağı ve Türk bayrakları açan vatandaşlar, tekbir de getirdi.

Vatandaşlardan Abdurrahman Sacit Göksu, gazetecilere yaptığı açıklamada, çok mutlu olduğunu ve duygularını anlatmakta zorluk çektiğini belirterek, “Birçok mitinge ve namaza katıldık. Ayasofya’daki zincirler kırılsın diye çok dua ettik. Bugün Rabbim bize nasip etti. Benim gözümde Recep Tayyip Erdoğan Fatih’tir. Bize çok büyük sevinç yaşattı.” diye konuştu.

Göksu, tarihi bir ana şahitlik ettiklerini vurgulayarak, “Bu tarihi an bizim için çok kıymetli oldu. Bu çok uzun ve kutlu bir yürüyüştü. İnsanlar öbek öbek geliyor, gelmeye de devam edecek. Hüznümüz sevincimizden kaynaklanıyor.” dedi.

Ferdinaz Koyuncu da çok duygu yüklü olduğunu dile getirerek, “İnşallah Allah içerisinde namaz kılmayı nasip etsin. Hayırlı olmasını diliyorum. Bu bir zafer değil. Hak edilmiş hakkımızın bugüne kadar geciktirilmesi. Atmosfer çok güzel. Anlam ve mana yüklü.” ifadesini kullandı.

Bursa’dan İstanbul’a ziyaret için gelen ve kararın açıklanması dolayısıyla Ayasofya Meydanı’na koştuğunu anlatan Yasemin Güraslan da çok mutlu ve heyecanlı olduğunu söyledi.

Güraslan, “Arkadaşımla buluşmak için Eminönü’ndeydim. Haberlerde geçiyor. Ne oldu karar? diye sordum. Ben dinledim ve havalara hopladım. Çok önemli bir karar. Bugün Fatih Sultan Mehmet kabrinde gayet rahat bir şekilde uyuyacak.” diye konuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *