Katar: Barış sürecinin sekteye uğramasının sebebi İsrail

Katar: Barış sürecinin sekteye uğramasının sebebi İsrail

Katar Dışişleri Bakanı el-Sani, Çin-Arap İşbirliği Forumu’nda konuştu, “İsrail’in tüm uluslararası normları ve sözleşmeleri görmezden geldiğini” söyledi.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed Abdurrahman el Sani; Libya, Yemen ve Suriye‘deki krizleri görüşmek üzere bakanlar düzeyinde toplanan 9. Çin-Arap İşbirliği Forumu‘na videokonferans yöntemiyle katıldı.

el-Sani, burada yaptığı konuşmada, “Bölgedeki barış sürecinin sekteye uğramasının sebebi İsrail’in tüm uluslararası normları ve sözleşmeleri görmezden gelmesidir.” dedi.

Filistin meselesinin her zaman Çin ile Arap dünyasının ortak gündeminin başında yer aldığına işaret eden el-Sani, barışın dünyanın geleceğinin ve istikrarının sağlanmasının tek yolu olduğunu ifade etti.

‘İşbirliği, dayanışma ve birlikte yaşama ilkesi’ vurgusu

Dünyada yaşanan gelişmeler doğrultusunda uluslararası ilişkilerin tüm halklar arasında işbirliği, dayanışma ve birlikte yaşama ilkesi çerçevesinde yeniden dizayn edilmesi gerektiğine dikkati çeken Al Sani, Suriye, Yemen ve Libya krizlerinde de siyasi çözümün ehemmiyetini vurguladı.

Çin-Arap İşbirliği Forumu, 2004’te siyasi, ekonomik, kültürel ve uluslararası ilişkilerde işbirliğini sağlama amacıyla kuruldu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *