Haftanin neden önemli?

Haftanin neden önemli?

Türk Silahlı Kuvvetleri havadan başlattığı operasyonlara, karadan Pençe-Kaplan harekatıyla devam ediyor. Irak’ın kuzeyinin neredeyse tamamını kapsayan operasyonun en stratejik noktası ise Haftanin. Peki, Haftanin neden önemli?

Önce havadan Pençe-Kartal harekatı, ardından karadan Pençe-Kaplan harekatı. Konunun uzmanları, Cnn Türk’e şu değerlendirmelerde bulundu:

BAŞBUĞ: PKK’NIN EN ÖNEMLİ GEÇİŞ GÜZERGAHLARINDAN BİRİ

Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK’ya art arda ağır darbeler indiriyor. PKK hedefleri vuruluyor. Operasyonların hedefinde özellikle Haftanin var. Türkiye sınırına 15-20 kilometre gibi bir mesafede bulunan Haftanin nasıl bir önem taşıyor? Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, “Bana göre en önemli özelliği, Haftanin’in Suriye ile yeni oluşum üzerinde en önemli geçiş güzergahlarından biri olmasıydı. Kandil’de başlayan yolculuk, Hafta’nin üzerinden Sincar, oradan da ayn El Arap ve sonu Afrin’de biten bir yolculuğa dönüşüyordu” dedi.

AĞAR: GEÇMİŞTEKİ HAREKAT BÖYLECE DERİNLEŞTİRİLİYOR

Terör örgütünün haziran ayı içerisinde yapmayı planladığı eylem iddiları ve Haftanin’deki hareketlilik de o bölgenin hedef olmasının nedenlerinden. Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, “PKK’nın bu coğrafyada ortaya komuş olduğu varlığın ve etkinliğin kırılması ortadan kaldırılması adına yapılan bir harekatla karşı karşıyayız. Yani geçmişte yapılan harekatların derinleştirildiği ve alanının genişletildiği bir temel fotoğraf var” ifadelerini kullandı.

TOKMAKOĞLU: SİNCAR VE DEYRİZOR’A GEÇİŞ SAĞLIYOR

Öte yandan, Suriye’de stratejik önem taşıyan M4-M5 Karayolu bağlantısı da Haftanin’den geçiyor. Eski Hava Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanı Gürsel Tokmakoğlu, “Suriye ile ilgili faaliyetlerin ortak düşünüldüğü bir zaman ve yine Sincar diye günümüze uyarlanmış bir kamp alanı var. Buradan Suriye’de Deyrizor bölgesine geçiş sağlayan ABD’nin de ‘Ben burada petrolü koruyacağım’ dediği bir alan. Böyle bir konjonktürde önemli bir alan olarak işaret edebiliriz Haftanin bölgesini” şeklinde konuştu.

Haftanin, teröristlerin eğitimi ve Şırnak üzerinden Türkiye’ye girişi için defalarca kullanılmış bir bölge. Sincar’a yakın olması da terör örgütü için bir avantaj oluşturuyor. Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, “Teröristler Kandil’i yavaş yavaş boşaltıyor. Oradan sonra en uygun üs bölgesi PKK için. Sincar’ın Suriye’ye yakınlığını da dikkate aldığımız zaman şunu görüyoruz; mutlaka Sincar’ın bir şekilde kontrol edilmesi lazım” diye konuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *