AB, Kırım’ı ilhakından dolayı Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara devam edecek

AB, Kırım’ı ilhakından dolayı Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara devam edecek

Avrupa Birliği (AB), Kırım ve Sivastopol’un yasa dışı ilhakından dolayı Rusya’ya uyguladığı yaptırımların süresini bir yıl uzatma kararı aldı.

Avrupa Birliği Konseyi, Rusya’nın Kırım ve Sivastopol‘u yasa dışı ilhakı nedeniyle Avrupa Birliği’nin uygulamakta olduğu kısıtlayıcı tedbirlerin 23 Haziran 2021’e kadar uzatıldığını açıkladı.

Buna göre, uzatılan yaptırımlarla Avrupa Birliği vatandaşları ve şirketlerinin Kırım ve Sivastopol bölgelerindeki faaliyetleri sınırlandırılıyor.

Avrupa Birliği’ye Kırım ve Sivastopol’dan ürün ithalatına izin verilmiyor. Avrupa Birliği vatandaşları veya şirketleri, Kırım ve Sivastopol’dan emlak alamıyor ve bu bölgelerdeki şirketlere finansal hizmet sağlayamıyor.

Kırım bölgesine ulaşım, telekomünikasyon ve enerji sektörlerinde kullanılacak bazı mal ve teknolojiler ihraç edilemiyor. Özellikle petrol, doğal gaz ve maden arama, çıkarma ve üretimine yönelik teknoloji sağlanması engelleniyor. Bu sektörlere teknik destek verilemiyor.

Rusya, Mart 2014’te Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti. Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesi ve Ukrayna’nın doğusunda çıkan olaylardan sonra Avrupa Birliği, ABD ve bazı ülkeler, Rusya’ya yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *