Kanada ve Avusturya’da cuma namazı

Kanada ve Avusturya’da cuma namazı

Kanada’nın Alberta eyaletinde Kovid-19 önlemleri nedeniyle kapalı olan ibadethanelerin yeniden açılmasıyla cuma namazı kılınırken, Avusturya’da da 11 hafta sonra cuma namazı kılınmaya başlandı.

Kapatılan ibadethaneler yeniden açıldı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlamasının ardından kapatılan ibadethanelerin yeniden açılması kararı, Kanada’da ilk kez Alberta eyaletinde hayata geçirildi. Alberta Eyalet Hükümeti, dini mekanlar için sosyal mesafeye uyulması, hijyen ve maske kullanımı ile en fazla 50 kişinin birlikte ibadet edebileceğine dair kararının ardından, Edmonton Türk Derneğine ait mescitte ilk cuma namazı kılındı.

Sosyal medya üzerinden yapılan çağrılarda, dernek binasının kapalı tutulacağı ancak Alberta Sağlık Bakanlığının belirlediği normale dönüş takvimi ve açıklanan kurallar çerçevesinde derneğe ait spor salonunda cuma namazlarının eda edileceği duyuruldu.

Edmonton Türk Derneği Başkanı Ahmet Topal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Uzunca zaman camilerimize hasret kaldık. Kanada’da ilk kez Alberta Eyalet Hükümeti, normal hayata dönme kararları kapsamında ibadethanelere izin verdi. Biz de İstanbul’un fethinin yıl dönümüne denk gelen bugünde, 2,5 aylık aradan sonra cuma namazımızı eda ettik. Bu salgın sıkıntısı inşallah en yakın zamanda sona erer ve insanlık feraha kavuşur” dedi.

Mescid açılmadı, spor salonunda kılındı

Dernek binasındaki mescidin, saflara uygulanması gereken sosyal mesafe aralığı nedeniyle cuma namazları için yeterli olmayacağını ve bu nedenle kapalı tutulmaya devam edileceğini kaydeden Başkan Ahmet Topal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece cuma namazlarını kılacağımız için, spor salonumuzu namaz kılmaya uygun hale getirdik. Her şeyin normale dönmesini takiben de mescidimizde ibadetlere devam edeceğiz. Bugün sadece ulaşabildiğimiz kardeşlerimizle cuma namazı kıldık. Önümüzdeki haftalarda cemaatimizin daha da artacağını düşünüyorum. Spor salonuna namaz için en fazla 50 kişi alınacak. Cuma namazında bu sayının aşılması durumunda, cemaatimizden arabalarında beklemeleri ve ikinci namaza katılmaları istenecek.”

Edmonton Türk Mescidi imam hatibi Mustafa Hüyük de 2,5 aylık aradan sonra okuduğu cuma hutbesinde, İslam’da dayanışmanın önemini anlatarak cemaatten zor zamanların yaşandığı günümüzde, çevrelerindeki insanlara destek olmalarını istedi.

Avusturya’da 11 hafta sonra cuma namazı kılındı

Avusturya’da uzun bir aradan sonra yeniden cuma namazı kılan Müslümanların yoğun ilgi gösterdiği camilerde bir metre sosyal mesafe, kişisel seccade ve maske kuralına dikkat edildi.

Viyana İslam Merkezi imamlarından Salim Mujkanovic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 11 haftanın ardından cuma namazı kılabildikleri için çok mutlu olduklarını ifade etti.

Mujkanovic, “Allah’a şükürler olsun, bugün cuma namazını kılabildik. İnsanların yüzlerinden mutlulukları okunabiliyor. Uzun zamandır camilerden uzak kalan cemaatin gözlerindeki sevinci görmek bizleri hem mutlu etti hem de bir kez daha şükretmemize neden oldu.” diye konuştu.

Emniyet güçlerine teşekkür

Cemaatin tedbirlere sıkı şekilde uyduğunun altını çizen Mujkanovic, alınan güvenlik önlemleri için emniyet güçlerine de teşekkür etti.

Tedbirlerin gevşetilmesi kapsamında otel ve yüzme havuzlarının yeniden hizmete başladığı ülkede, en fazla 100 kişilik gösteri ve toplantılara da izin verildi.

Ülkede salgına yönelik alınan tedbirlerin gevşetilmesine 14 Nisan’da 400 metrekarenin altındaki işletmelerin açılmasıyla başlanmış, daha sonra 2 Mayıs’ta kuaför ve alışveriş merkezleri hizmete girmişti.

Salgınla mücadelenin başarılı ilerlediği Avusturya’da 15 Mayıs’ta restoran, ibadethane ve okullar da faaliyete başlamıştı.

Avusturya’da virüs bulaşan kişi sayısı 16 bin 655’e, ölü sayısı 668’e ulaştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *