ABD, Suriye’de güvenliğini artırıyor

ABD, Suriye’de güvenliğini artırıyor

Amerikan güçleri, Suriye’nin Deyrizor ilinde terör örgütü YPG/PKK işgali altındaki doğal gaz sahası yakınlarına “Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi” konuşlandırdı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Suriye‘de petrol sahalarında varlık gösteren Amerikan ordusu, ülkenin doğusundaki Deyrizor ilindeki Koniko doğal gaz sahası yakınlarına alçak irtifa hava savunma füze sistemi kurdu.

Kaynaklar, Amerikan güçlerinin ilerleyen günlerde de Ömer petrol sahası yakınlarına benzer sistemi kurmayı planladığını kaydetti.

ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Suriye’de Patriot hava savunma sistemlerinin olmadığını belirterek, bu yönde çıkan haberlerin doğru olmadığını ifade etti.

ABD’nin sevkiyatları sürüyor

Diğer taraftan Amerikan güçleri Deyrizor’daki üs ve askeri noktalarına sevkiyatlarını sürdürüyor. Amerika, geçen ay içerisinde petrol ve doğal gaz yataklarının bulunduğu YPG/PKK işgalindeki bölgelere yüzlerce tırlık silah, mühimmat ve lojistik malzemeleri ile takviyeler yaptı.

Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasıyla, Amerikan ordusu Suriye’nin kuzey hattından çekilerek Haseke, Rakka ve Deyrizor illerindeki petrol sahalarına yoğunlaşmıştı.

YPG/PKK’ya destek veren Amerikan güçleri 11 üs ve askeri noktada toplanmış durumda.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *