İzmir’de “merkezi ezan sistemi” devre dışı bırakıldı

İzmir’de “merkezi ezan sistemi” devre dışı bırakıldı

İzmir müftülüğü, bazı camilerin hoparlörlerinden yeniden müzik yayını yapılması üzerine inceleme başlatarak, merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süre son verildiği bildirildi.

Bazı sosyal medya hesaplarından, kentteki bazı camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapıldığı paylaşımları üzerine Müftülük’ten açıklama yapıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“20 Mayıs çarşamba günü ilimizdeki bazı camilerimizin hoparlörlerinden yapılan müzik yayınından sonra bugün yine Bornova ve Bayraklı ilçelerimizdeki bazı camilerimizde yine aynı tarzda bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Yaşanan bu olayın ardından konu adli mercilere intikal ettirilmiştir. Diğer taraftan söz konusu saldırılar aydınlığa kavuşturulana kadar, tedbir amaçlı olmak üzere İzmir’de merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süreyle son verilmiştir.”

İzmir’deki bazı camilerin hoparlörlerinden dün müzik yayını yapılmış, Müftülükten yapılan açıklamada, yayının, merkezi sistemin frekansına korsan şekilde müdahil olanlarca yapıldığı belirtilmiş, konuyla ilgili inceleme başlatıldığı ve suç duyurusunda bulunulduğunu bildirmişti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da eylemi gerçekleştiren ve eyleme ilişkin videoları övücü ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Olayla ilgili eylemi övücü ve destekleyici ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunanlar hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, Banu Ö. gözaltına alınmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • İlker Akkaya
    22 Mayıs 2020, 05:34

    Herkesin işini layıkıyla yerine getirmesi gerekiyor, ezanı Muhammediyi güzel okumak gerekiyor.Hoca efendi ezan vaktine gecikince,cemaatten yaşlı bir amca ezan okunmamasına rızası olmuyor.Kendince iyilik edip okuyor.Hani ezana kötü denmez ama,akıllara seza,kulakları tırmalayıcı bir ses,bu duruma tedbir amaçlı merkezi sistem ezan, bu kez böyle hainler devreye giriyor.Allah yardımcımız olsun.

    REPLY