Danıştay’ın yeni başkanı Zeki Yiğit, Anıtkabir’de

Danıştay’ın yeni başkanı Zeki Yiğit, Anıtkabir’de

Danıştay Başkanı Zeki Yiğit ve beraberindeki heyet, Danıştay’ın kuruluşunun 152. yıl dönümü dolayısıyla Anıtkabir’i ziyaret etti, özel defteri imzaladı. Toplu fotoğraf sırasında maske kullanılmadı.

Danıştay başkanlığına seçilen Zeki Yiğit ve beraberindeki Danıştay heyeti, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesine geldi. Başkan Yiğit’in mozoleye çelenk koymasının ardından saygı duruşu yapıldı. Yiğit ve beraberindeki heyet daha sonra Misak-ı Milli Kulesine geçti. Yiğit burada Anıtkabir Özel Defterini imzaladı.

AVM'ler tekrardan ziyaret açıldı haberi fotografı, fotografları

‘Huzurundayız’

Danıştay Başkanı Zeki Yiğit özel deftere şöyle yazdı:

“Danıştayımızın 152’nci kuruluş yıl dönümünü kutlarken Danıştay ve idari yargı mensupları olarak sizi saygıyla anmak üzere huzurlarınızdayız.

Bir buçuk asırdır üstlendiği görevini layıkıyla yerine getiren ve Cumhuriyetimizin köklü kurumlarından olan Danıştay, devletimizin ve milletimizin demokrasiye, adalete olan inancı ve bağlılığından güç alarak hedef gösterdiğiniz çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma azmi içerisinde çalışmalarına devam etmektedir.

Hukuk devleti ilkesinin gerçekleştirilmesi ve adaletin tesisi noktasında, tarafsız ve bağımsız olarak her koşulda hakkın ve hukukun üstünlüğünü esas alarak çalışmakta kararlı olduğumuzu huzurlarınızda tekrar ifade ediyoruz. Minnet ve şükran duygularımızla sizi rahmet ve özlemle anıyoruz.”

Başkanlığa seçilmesine ilişkin not düştü

Başkan Zeki Yiğit, deftere ayrıca, 7 Mayıs’ta Danıştay Başkanlığına seçilişine ilişkin ayrı bir not düşerek şunları yazdı:

“Bu onurlu görevi devraldığım andan itibaren kurduğunuz ve bizlere emanet olarak bıraktığınız Cumhuriyet ve onun ilkeleri doğrultusunda hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını temel alan bir anlayışla tarafsız ve bağımsız bir şekilde adaletin gerçekleşmesi için var gücümüzle çalışacağımızdan şüpheniz olmasın.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *