Venezuela’da yakalanan iki Amerikalı için Trump’tan açıklama

Venezuela’da yakalanan iki Amerikalı için Trump’tan açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela’daki silahlı eylem ve darbe girişiminde iki ABD vatandaşının tutuklanmasına ilişkin, “Hükümetimizi ilgilendiren bir şey yok.” ifadesini kullandı.

Donald Trump, Arizona eyaletine yapacağı ziyaret için Beyaz Saray’dan ayrılmadan önce gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Maduro’dan silahlı eylem ve darbe girişiminden ABD hükümetini sorumlu tutması ile ülkedeki iki ABD vatandaşının tutuklanmasına ilişkin, “Ben de yeni bilgi aldım. Konuya bir bakacağız ama ne olursa olsun bizim hükümetimizi ilgilendiren bir şey yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Ne olmuştu?

Venezuela‘da pazar günü güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla silahlı eylem, suikast ve darbe yapmak amacıyla deniz yoluyla La Guairia sahilinden ülkeye girmeye çalışan bir grubun etkisiz hale getirildiği, operasyonda 8 kişinin öldüğü ve 2 kişinin yakalandığı açıklanmıştı.

Dün devam eden operasyonda bu sefer de Venezuela’nın Aragua eyaletine bağlı Chuao kentinden deniz yoluyla ülkeye sızmaya çalışan bir grubun yakalandığı bildirilmişti.

Operasyonlarda çok sayıda askeri teçhizat, ağır silah, makineli tüfek ve uydu telefonları ele geçirilmişti.

Maduro ise bugün yaptığı açıklamada, ülkesine yönelik operasyonun, martta Kolombiya’dan Venezuela’ya silahlı eylem yapılması için silah gönderdiğini açıklayan eski Tümgeneral Cliver Alcala ile başladığını ve bunun arkasında ABD’nin olduğunu ileri sürmüştü.

Devlet Başkanı Maduro, yakalananlar arasında Luke Alexander Denman ve Airan Berry isimli iki ABD’linin olduğunu ve bu kişilerden birinin daha önce Trump’ın güvenlik biriminde çalıştığını açıkladığını söyleyerek, bu kişilerin pasaportları, kimlikleri ve SilverCorp şirketi kartlarını göstermişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *