Trump: ‘Washington’un muazzam hizmetine bir yüzde ödeyin’

Trump: ‘Washington’un muazzam hizmetine bir yüzde ödeyin’

Amerikan Başkanı Trump, Seul hükümetine Amerikan üslerinin maliyetine katkısını artırma çağrısıyla ilgili olarak, Güney Kore’nin yaptığı teklifi yeterli bulmadığını ve bu nedenle geri çevirdiğini söyledi.

‘Güney Kore çok zengin’

Başkan Donald Trump, yeni tip koronavirüs ile Mücadele Görev Gücü’nün Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Güney Kore’nin Washington’ın “muazzam hizmeti”ne karşılık olarak Amerika’ya mali destek sağlaması için Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile görüştüğünü belirtti.

Güney Kore’yi “çok zengin bir ulus” olarak nitelendiren Trump, “Harika bir milleti savunuyoruz. Yaptıklarımızın büyük bir yüzdesini ödemelerini istiyoruz. Adil değil.” dedi.

‘Teklif ettikleri miktar yetersiz’

Seul yönetiminin kendilerine “belirli bir miktar para” teklif ettiğini ancak bunu reddettiğini vurgulayan Trump, “Yani bu bir indirim meselesi değil. Kendi uluslarının savunmasına katkıda bulunacakları meselesi.” ifadelerini kullandı.

Trump, çok büyük bir hizmet yaptıklarına işaret ederek “Birbirimizle harika bir ilişkimiz var ama eşit ve adil davranmalıyız.” diye konuştu.

Amerika’nın Güney Kore’de konuşlu 32 bin askeri bulunuyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *