İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan Hindistan’a kınama

İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan Hindistan’a kınama

İslam İşbirliği Teşkilatı, Hindistan’da bazı kesimlerin ülkede Kovid-19’un yayılmasında sorumluluğu Müslümanların üzerine atmasının kabul edilemez olduğunu duyurdu.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) yaptığı açıklamada, Hindistan’da bazı siyaset, medya ve sosyal iletişim sitelerinde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasında Müslümanların sorumlu olduğu iddiaları ve nefret söylemleriyle Müslümanların hedef alındığı, İslamofobi algısının yaygın hale getirildiği vurgulandı.

Kovid-19’un çeşitli halkları etkisi altına aldığı anımsatılan açıklamada, buna karşı mücadelede iş birliği mekanizmalarının daha çok güçlendirilmesi ve gayret gösterilmesi gerektiği kaydedildi.

Müslümanlara karşı saldırı ve şiddet arttı

Amerikan al-Hurra televizyon kanalının New York Times gazetesinden aktardığı habere göre, Hindistan Sağlık Bakanlığının Kovid-19’un yayılmasında Müslümanları suçlayan açıklamaları nedeniyle ülke genelinde Müslümanlara karşı saldırı ve şiddet arttı.

Hindistan medyasından yapılan açıklamalarda, ülkede 16 bin 365 Kovid-19 vakasının olduğu, bunlardan 521’nin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Bir buçuk milyara yakın nüfusa sahip Hindistan’ın 200 milyonu Müslümanlardan oluşuyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *