Çin, Almanlardan övgü koparmaya çalıştığı iddiasını yalanladı

Çin, Almanlardan övgü koparmaya çalıştığı iddiasını yalanladı

Die Welt, gizli bir belge iddiasıyla yayımladığı haberde, Çin’in koronavirüs pandemisini yönetme çabasıyla ilgili Alman makamlarını olumlu şekilde konuşmaya ikna etmeye çalıştığını yazdı.

Koronavirüs pandemisinin çıkış yeri olarak Çin’in Vuhan kenti kabul edilirken ve Amerikan Başkanı Donald Trump koronavirüsü ‘Çinli’ diye niteleyip Pekin’e bedel ödetmekten söz ederken, Almanya’nın Washington yanlısı gazetesi Die Welt’in ortaya attığı Alman Dışişleri belgesi ortalığı karıştırdı.

Sputnik’in aktardığına göre, Die Welt’in pazar günkü nüshasında çok gizli bir Dışişleri Bakanlığı belgesini aktardığını, buna göre Çinli temsilcilerin Alman federal bakanlıklarındaki yetkilileri ve çalışanları Çin’in koronavirüs pandemisini yönetme çabasıyla ilgili olumlu şekilde konuşmaya ikna etmeye çalıştığını yazdı.

Habere göre Alman Dışişleri, Alman hükümetinin tüm kolları ve kurumlarına Çin’in bu tür yaklaşımlarını reddetme çağrısı yaptı.

Bakanlık haberi teyit etme ya da yalanlamaya yanaşmazken, Die Welt’e konuşan bir Alman istihbarat kaynağı “Çinli yetkililer koronavirüsle ilgili yoğun enformasyon ve propaganda politikası yürütüyor” dedi.

Pekin’den yalanlama

Bunun üzerine Pekin’den koronavirüs pandemisini yönetme çabalarına Almanya’dan övgü koparmaya çalıştığı iddiasına yalanlama geldi.

Fransız haber ajansı AFP’nin Die Welt’in haberiyle ilgili sorusu üzerine açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı, “Amacımız başkalarının övgülerine mazhar olmaktan ziyade kendi halkımızın yaşamını ve sağlığını daha iyi korumak ve küresel halk sağlığı ile güvenliğini sağlamaktır” diyerek ekledi:

“Ne övgü talep etmeye ihtiyacımız var ne de ‘propaganda savaşı’ yürütmeye niyetimiz…”

Çin, kendi topraklarında pandemiyi durdurmasına koşut başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya tıbbi malzeme yardımı göndermeye koyuldu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *