Macaristan: Yardım Avrupa’dan gelmedi

Macaristan: Yardım Avrupa’dan gelmedi

Macaristan Başbakanı Orban, salgınıyla mücadelede Macaristan’a, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi ülkelerinden ve Çin’den yardım geldiğini söyledi.

Viktor Orban, devlet radyosu Kossuth’taki haftalık konuşmasında, salgına karşı alınan önlemlerle ilgili değerlendirmede bulundu.

Salgınla mücadelede Avrupa Birliği’nin yetersiz kaldığına dikkati çeken Orban, şöyle devam etti: ”Biz Avrupa Birliği üyeleriyiz. Biz güçlü bir Avrupa Birliği istiyoruz ama Avrupa Birliği’nin zayıflıklarının olduğunu görmemiz lazım. Bu zayıflıklar özellikle bu salgın döneminde net şekilde görüldü. Komşularımızla ve Vişegrad Grubu Ülkeleriyle (V4: Polonya, Çekya, Macaristan, Slovakya) ayrıca görüşüyoruz ama şunu görmek gerekiyor ki yardım buralardan gelmiyor. Çin’den yardım aldık ve Macaristan’ın gözlemci üyesi olduğu Türk Konseyinden Macaristan’a yardım etmelerini istedik ve aldık da. Durum şu anda bu şekilde. Bundan bağımsız olarak hala Avrupa Birliği üyesiyiz. Bu Batı ittifakının bir parçasıyız, burası bizim evimiz ve birbirimize yardım etmeliyiz ama görüyoruz ki içeriden yardım gelmiyor.”

Macaristan’da sokağa çıkma kısıtlamaları

Orban ayrıca, salgın dolayısıyla ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlamaları getirildiğini de duyurdu.

Alınan karar kapsamında vatandaşların sadece işe gitmek ya da temel ihtiyaçlarını karşılamak için evlerinden çıkabileceğini söyleyen Orban, kararın yarından itibaren başlayacağını ve 11 Nisan’a kadar yürürlükte kalacağını belirtti.

Orban, yaşlıları koruma amacıyla süpermarket, eczane ve temizlik ürünü satan yerlerde 09.00-12.00 arasında sadece 65 yaş ve üzeri kişilerin alışveriş yapabileceğini aktardı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *