Amerika’da ‘ulusal muhafızlar’ harekete geçirildi

Amerika’da ‘ulusal muhafızlar’ harekete geçirildi

Başkan Trump, salgın ile ‘Ulusal Mücadele Görev Gücü’nün günlük basın toplantısında açıklamalarda bulundu, yeni güvenlik birimi hakkında bilgi verdi.

New York, California ve Washington’ın Kovid-19 salgınından en çok etkilenen eyaletler olduğuna işaret eden Trump, “Bu eyaletlerin virüsle mücadelesine yardımcı olmak için bu bölgelerde ulusal muhafızları aktivite ettik.” şeklinde konuştu.

Trump, ayrıca bu eyaletlerde yeni yatak kapasitesi sağlanacağını da sözlerine ekledi.

Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA) Başkanı Peter Gayno da yaptığı açıklamada, ulusal muhafızların görevlendirilmesine ilişkin, “Bu, bir sıkıyönetim ilanı değildir. Ulusal muhafızlar, eyalet valilerinin yönetiminde olacak.” ifadelerini kullandı.

national guard us ile ilgili görsel sonucu

Ulusal muhafızlar kimdir?

Ulusal muhafızlar, Amerika’da büyük çaplı toplumsal olaylar ve doğal afet döneminde müdahale etmek ve ülkenin iç güvenliğini sağlamak için görev alıyor.

Birçoğu sivil hayat yaşayan ve yarı zamanlı orduda görev alan ulusal muhafızlar, hem eyaletlerin hem de federal hükümetin yönetimi altında bulunuyor.

Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı Başkanı Peter Gayno: “Bu, bir sıkıyönetim ilanı değildir. Ulusal muhafızlar, eyalet valilerinin yönetiminde olacak”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *