Avrupa Birliği’nden ‘Libya Mutabakatı’na tepki

Avrupa Birliği’nden ‘Libya Mutabakatı’na tepki

Brüksel’de toplanan AB liderleri üzerinde uzlaşmaya vardıkları metinde Türkiye ile Libya arasında Akdeniz’deki yetki alanları konusunda imzalanan mutabakatın geçerliliğinin bulunmadığını savundu

Brüksel’de dün iki günlük zirve için bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) liderleri, Türkiye’nin Libya ile 27 Kasım’da imzaladığı ve 8 Aralık’ta yürürlüğe giren “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası”nı sert dille eleştirdi.

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle’nin haberine göre, AB’ye üye 27 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının Perşembe gecesi üzerinde uzlaşmaya vardığı ortak bildiride mutabakatın “üçüncü devletlerin egemenlik haklarını ihlal ettiği, deniz hukukuna aykırı olduğu ve bu nedenle üçüncü taraflar açısından hukuki sonuçlarının bulunmadığı” kaydedildi.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs’la dayanışma

Açıklamada AB üyesi Yunanistan ve Kıbrıs’la ‘yanlış anlaşılmaya imkan vermeyecek şekilde’ dayanışma içinde olunduğu da vurgulandı.

Yunanistan, Türkiye’nin mutabakatla Girit adası ve On İki Adanın yakınındaki bölgede hak iddia ettiğini belirterek Birleşmiş Milletlere (BM) şikayet başvurusunda bulunmuştu.
Bu bölgenin kendi kıta sahanlığı içinde bulunduğunu kaydeden Türkiye, mutabakatın tescil için BM’ye gönderildiğini açıklamıştı.

Yunanistan Türkiye’nin adımının BM Deniz Hukuku Sözleşmesini ihlal ettiğini ileri sürüyor. Türkiye ise bu anlaşmaya taraf değil.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *