Trump’tan İngiltere’ye ‘Boris’ tavsiyesi

Trump’tan İngiltere’ye ‘Boris’ tavsiyesi

Donald Trump, Pazartesi günü başlayacağı İngiltere ziyareti öncesi İngiliz Sun gazetesine yaptığı açıklamada, eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın Muhafazakar Parti’ye mükemmel bir lider olacağını düşündüğünü belirtti.

İngiliz iç siyasetine ilişkin Trump’ın yorumu

Trump “Farklı oyuncuları tanıyorum ama bence Boris çok iyi bir iş çıkarır. Onun mükemmel olacağını düşünüyorum. Onu beğeniyorum, her zaman beğendim” dedi ve Johnson’ı “çok iyi ve yetenekli” biri olarak tanımladı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, ABD Başkanı, İngiltere’de Muhafazakar Parti ve başbakanlık yarışının diğer adaylarının da kendisinden destek istediğini belirterek “Herkese yardım edebilirim” dedi. Trump kendisinden destek isteyen adayların ismini açıklamayı ise reddetti.

Ancak liderlik yarışının adaylarından olan Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt için de “Evet, onu da beğeniyorum” dedi. Trump, adaylar arasında olan İngiltere Çevre Bakanı Michael Gove’un kendisini İran konusunda eleştirmesini ise doğru bulmadığını söyledi.

Trump’ın ziyaret öncesi İngiltere iç siyaseti ile ilgili yorumlarda bulunması “diplomatik teamüllere aykırı” bulunarak eleştirildi.

İngiliz Bakan: Trump’ın fikri kendini bağlar!

Avam Kamarası’nın gündemini belirlemeden sorumlu bakan Mel Stride, Trump’ın fikirlerinin sadece kendisini bağladığını ve İngiltere’nin yeni başbakanının Trump tarafından seçilmeyeceğini söyledi.
İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti lideri Theresa May 7 Haziran’da istifa edeceğini açıklamıştı. May, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci (Brexit) planı konusunda parlamentoyu üç kez ikna etmeye çalışmasına rağmen bunu başaramadığı için istifa ettiğini belirtmişti.

Muhafazakar Parti’nin yeni liderini Temmuz ayı sonuna kadar seçmesi bekleniyor. Partinin yeni lideri İngiltere’nin de yeni başbakanı olacak.

Johnson ve Trump ilişkisi

Boris Johnson’dan ise Trump’ın desteğine bir yanıt gelmedi.

Johnson geçmişte Trump’ın Müslüman ülke vatandaşlarının ABD’ye girmesini yasaklaması gibi bazı kararlarını eleştirmişti. Ancak geçen yıl Nisan ayında Trump’ın İngiltere ziyaretinin kesinleşmesini “muhteşem haber” olarak yorumlamış ve daha sonra yaptığı bir açıklamada İngiltere’yi eğer Trump yönetseydi, Brexit müzakerelerinin daha iyi ilerleyeceğini savunmuştu.

Londra eski belediye başkanı ve eski dışişleri bakanı Boris Johnson uzun süredir Muhafazakar Parti lideriği konusu konuşulduğunda en çok adı geçen politikacılardan biri.

Trump: Meghan Markle’ın edepsiz olduğunu bilmiyordum

Pazartesi günü başlayacağı İngiltere ziyaretinde Kraliçe 2. Elizabeth ile de görüşecek olan Trump’a Sun’a verdiği röportajda, Prens Harry ile evlenerek Sussex Düşesi olan ABD doğumlu Meghan Markle’ın kendisi hakkındaki sözleri de hatırlatıldı.

Markle 2016’daki ABD başkanlık seçimi sürecinde Trump’ın rakibi Hillary Clinton’a desteğini açıklamış ve “Trump seçilirse ABD’yi terk edeceğini” söylemişti.

Markle’ın bu sözlerinden haberi olmadığını söyleyen Trump “Ne diyebilirim? Onun edepsiz olduğunu bilmiyordum” dedi.

Trump Sun gazetesine verdiği demeçte Meghan Markle’ın aslında çok iyi bir Amerikan prensesi olabileceğini ama İngiltere Kraliyet ailesine katılmasının da “iyi” olduğunu düşündüğünü belirtti.

Trump, Brexit sürecini de değerlendirdi

Daha önce de İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecini (Brexit) çok kötü idare ettiğini söylemiş olan ABD Başkanı Trump, Sun gazetesine yaptığı açıklamada “İngiltere bütün kartları AB’nin eline verdi” dedi.

İngiltere’de 23 Haziran 2016’da yapılan Brexit referandumuna seçmenlerin yüzde 72.2’si katılmış, bunların yüzde 51.9’u Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde oy kullanmıştı.

Son olarak İngiltere’nin AB’de kalması için kampanya yürüten Marcus Ball, Johnson hakkında Brexit referandum kampanyası sürecinde halka yalan söylemek suçlamasıyla dava açtı. İngiltere’nin AB’den ayrılması gerektiğini savunan ve Brexit lehine kampanya yürütenlerin başında gelen Johnson, İngiltere’nin AB’ye her hafta 350 milyon sterlin ödeme yaptığını söylemişti.

Boris’in Osmanlı bağları

Boris Johnson, linç edilerek öldürülen Osmanlı İmparatorluğu’nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal’in torunu Stanley Johnson’ın oğlu.

ABD Başkanı’nın geçen yıl yaptığı İngiltere ziyareti büyük protesto gösterilerine sahne olmuştu. Bu ziyarette de Trump karşıtı gösteriler bekleniyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *