Batı, yeni reklam stratejileri keşfediyor!

Batı, yeni reklam stratejileri keşfediyor!

ABD menşeli, dünyanın en çok izlenen dizilerinden birinde bir sahnede görülen kahve bardağı, yine bir Amerikan şirketi olan Starbucks’a ait olmamasına rağmen şirkete 2,3 milyar dolar değerinde reklam sağladı.

SOSYAL MEDYADA VİRAL OLDU

Euronews’ta yer alan habere göre, popüler tarihi bir dizinin bir bölümündeki sahnede görülen karton bir kahve bardağı, dizi takipçilerinin gözünden kaçmadığı iddia edildi. Dünyanın en bilindik, Amerikan menşeli kahve satıcılarından Starbucks’a ait olduğu intibaı veren bardak sosyal medyada viral oldu. İzleyicilerin türlü şakalar ve eleştirilerle sosyal medyada yaydığı görüntülerden sadece 48 saat içinde 193 bin kez bahsedildi.

MİLYARCA DOLAR DEĞERİNDE REKLAM

Pazarlama şirketlerine göre, sosyal medyada viral dolaşımın ve diğer tüm bahsetmelerin değerinin reklam geliri olarak eşdeğeri 2.3 milyar dolar. Bu rakam, pazarlama uzmanlarına göre, sadece hesaplanabilen kısım. Yani “buzdağının görünen yüzü.” Üstelik bardağın bir dizi hatası olarak kazayla orada bulunması reklamın daha da etkili olmasına neden oldu. Öte yandan dizide görülen bardağın “Starbucks bardağı” olmadığı anlaşıldı. Sıradan bir sıcak içecek şirketinin bardağı üzerindeki yeşil logo nedeniyle Starbucks’a ait olarak algılandı. Bu, çoğu uzmana göre, insanların kahveyi Starbucks ile özdeşleştirmesinden dolayı kahve şirketi Starbuck’ın marka gücünden kaynaklanıyor.

Halkla ilişkiler, pazarlama ve lobicilik alanlarında çalışan Hill Impact CEO’su Dan Hill’e göreyse bu olay Starbucks’ın marka gücünden ziyade dizinin marka yöneticilerinin hatasıyla alakalı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *