‘Makul insanlar’ ne diyorlar?

‘Makul insanlar’ ne diyorlar?

‘Makul insanlar var ülkede. Her alanda, her yerde, her türden…’, ‘Bu insanlara kulak kabartın’ diyen Kemal Öztürk, bu insanların ortak bir noktada buluştuğunu ileri sürdü.

Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk, “Sıkıntılarımız var. Tartışıyoruz. Daha iyi bir ülkemiz olsun, daha iyi bir devletimiz olsun diye konuşuyoruz.” şeklinde başladığı bugünkü yazısında, “Makul insanlar” vurgusunda bulundu. Bu insanların diğerlerinden farklı tutulması gerektiğini ve uyarılarının ciddiye alınması gerektiğini belirten Öztürk, “Bunlar doğruya doğru, yanlışa yanlış diyen ve her seferinde ülkesini düşünen güzel insanlar. Onların sesi az çıksa da, her yerde görüyorum. Mutlu oluyorum, umutlanıyorum. Suimisal emsal olmaz. Kötü niyetli insanlar eleştiriyor diye, makul insanların eleştirisini aynı kefeye koyamayız.” diye yazdı.

Solcu, sağcı, İslamcı, seküler hepsi ortak noktada iddiası

Bu ortak noktada buluşan insanların her kesimden geldiğini ileri süren Öztürk, şu ifadeleri kullandı:

“Şaşırtıcı biçimde her kesimden makul insanların ortak bir noktada buluştuğunu görüyorum. Solcu, sağcı, İslamcı, seküler, ülkücü… her siyasi kesimden makul insanlar doğuyor. Ortak bir yerde buluşuyorlar. Ortak değerleri var. Adil bir devlet, adil bir gelir dağılımı olsun diyorlar. Hukuk tarafsız olsun, bürokrasi kurumsallaşsın istiyorlar.

İdeolojiler bizi kamplara ayırmasın, körleştirmesin diyorlar. Partizanlık yapmıyorlar, siyasi rakiplerini düşman gibi görmüyorlar. Özgür, mutlu ve huzurlu yaşayalım diyorlar… hepsinin derdi bu.

Kendi içlerindeki marjinal, uçlarda dolaşan, öfke ve nefret kusan insanları onlar da eleştiriyor. Ne güzel, ne umut verici.”

‘Makuller daha çok duyulmalı, daha çok örgütlenmeli’

“Makul insanlar seslerini daha çok çıkartmalı, daha çok örgütlenmeli, daha çok bir araya gelmeliler. Ve devletimizi yönetenler onlara daha çok kulak vermeli. Ülkenin bu insanlara ihtiyacı var.

Umut verici bir şekilde makul insanlar topluluğu artıyor.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • mbozac
    2 Mayıs 2019, 11:49

    hiç de makul bir yorum olmamış… ille de kamplaşmak adına olmasa da ‘islamcılrın’ o hepçiller içinde ne yeri olabilir? bu yanlış adına ortak kanaatte olmak, parçacı ve mevzii birliktelikler adına belki makul görülebilir… islamcının talepleri ile bunlar örtüşmez ne kadar zorlasanız da! tek dünyalı bakışla ahireti önceleyenler nasıl kalıcı birliktelik oluşturabilirler ki? hepçil bir bakış olmuş ve olmamış!

    REPLY