Doğu Perinçek Atatürk’ü eleştirdi, Vatan Partisi karıştı!

Doğu Perinçek Atatürk’ü eleştirdi, Vatan Partisi karıştı!

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, önceki gün Ulusal Kanal’da katıldığı “Çıkış Yolu” adlı programda Atatürk hakkında tartışma yaratacak sözler sarf etti.

Atatürk‘ün 23 Nisan’ı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yapmasını yanlış bulan Perinçek, bugün gelinen noktada 23 Nisan’ın balonlarla kutlanan bir bayrama dönüştüğünü belirtti. Perinçek, “Atatürk’ün bir yanlışı. 23 Nisan’ı Çocuk Bayramı yapmak bence yanlış. 23 Nisan balonlarla kutlanan bir bayrama dönüştü. 23 Nisan bizim devrim günümüz. 23 Nisan’da padişah hükümeti yıkıldı” dedi.

“23 Nisan’ı biz bugün, devrim tarihi olarak kutlamıyoruz. Koltuklara oturtulan çocuklar, balonlar… Siz o çocuklarla devrimi yapamaz, devrimi koruyamazsınız” diyen Perinçek, “Hata demiyorum, biraz daha ağırlaştırıyorum, çok ciddi bir hata diyorum. Bakın Atatürk peygamber değil, bunlar çok büyük yanlışlar. Bu itirazlar Atatürkçü değil. Türkiye bugün bir devrimin eşiğine gelmiş; üretim devrimi yapıyor. Bu devrimleri, siz çocuklara balon dağıtarak o devrimin meşalesini yakamazsınız. Çocuk Bayramı diye devrim unutturuluyor” dedi.

AYDINLIK YAZARINDAN PERİNÇEK’E ELEŞTİRİ…

Aydınlık yazarı Yavuz Alogan ise, Doğu Perinçek‘e sosyal medya hesabından karşı bir yanıt verdi.

Alogan, Vatan Partisi Öncü Gençlik’in Osmanlı Ocakları ile yaptığı ittifaka bir gönderme yaparak, “23 Nisan Çocuk Bayramı’dır. Çocuklar, balonlar ve krapon kâğıtlarıyla kutlanır. Osmanlı ocakları, çarşaflı çocuklar ve ilâhilerle kutlanmaz” dedi.

Aydınlık gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel ise, gazetenin yazarı Yavuz Alogan’a sosyal medya hesabından bir yanıt verdi. İlker Yücel, Alogan’a karşı, “Osmanlı Ocakları’na ‘Sizin Atatürk’ü savunma hakkınız yok. ABD’ye karşı gelme tekeli de bize ait. Vatan için omuz omuza vermekte ne demekmiş. Herkes kendi mahallesinde mutlu mesut yaşasın. Alkışlarla mutlu olalım’ diye iletiyorum hocam” diye yazdı.

Alogan da, İlker Yücel’e, “Çok özür dilerim, sevgili dostum. Ben Osmanlı Ocakları’nı, başta laiklik ilkesi olmak üzere Devrim Kanunları’nın kararlı düşmanı, Sultan II. Abdülhamit’in hayranı, şeriatı savunan bir örgüt sanıyordum. Atatürkçü oldularsa hiç mesele yok!!!” şeklinde bir yanıt verdi.

TARTIŞMA BÜYÜYOR…

Sosyal medyada süren tartışmaya, Vatan Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkan Yardımcısı Yunus Soner de katıldı.

Yunus Soner, kişisel Twitter hesabından hem Perinçek’e hem de İlker Yücel’e yüklendi. Soner, “Ayasofya’yı müze yapmak…milli egemenlik ile çocukları birleştirmek..cumhuriyetin dahiyane kararlarıdır. 23 Nisan kutlamalarında ‘çocuk’ ve ‘egemenlik’ ayrılıyorsa, kutlamayı düzenleyeni sorgulamalı! 23 Nisan Milli egemenlik ve çocuk bayramımız kutlu olsun” dedi.

Soner, İlker Yücel’e de, “Alogan ile polemik yerine Osmanlı Ocakları ile laiklik tartışması anlamı olur” diyerek bir eleştiri yöneltti.

Öte yandan, Soner’in paylaşımlarını, Vatan Partisi’nin ileri gelenlerinin beğenmesi de dikkat çekti.

BİR ELEŞTİRİ DAHA…

Aydınlık yazarı Ufuk Söylemez de, bugünkü köşesinde, “anti emperyalistler siyasal islamcılarla kol kola girebilir mi” başlıklı dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Söylemez, “T. Erdoğan’ın ‘Türkiye ittifakından’ bahseden konuşması, benzer şekilde Sn. Doğu Perinçek’in ‘Milli Hükümet’ önerileri bir an için aklıselimin ve demokratik uzlaşmanın umudu olabilir mi diye iyimser sorular getirmedi değil akıllara” derken, şunları söyledi:

“Fakat heyhat. Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı yapılan buram-buram provokasyon kokan, çirkin saldırı ve linç girişimi ve D. Bahçeli’nin, ‘biz Türkiye ittifakını bilmeyiz, Cumhur ittifakından gayrı’ anlamına gelen açıklamaları büyük bir hayal kırıklığına yol açtı, o söz konusu iyimser beklentiler açısından.

Türkiye’de siyasal İslamcı zihniyetle, Milli Mutabakat sağlamanın, asgari müşterekte bile mümkün olamayacağının adeta bir kez daha kanıtlandığı bir süreç yaşadık hafta sonunda ne yazık ki.”

Söylemez ayrıca, “Kıssadan hisse; ümmetçi siyasal İslamcılıkla, anti-emperyalist, bağımsız, milli, laik ve demokratik Cumhuriyetten yana olanlar, kol kola gir(e)mezler, girmemelidirler” diye de ekledi.

(KRT TV)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *