İLKE Derneği, “İslam İktisadı” ödülleri dağıttı

İLKE Derneği, “İslam İktisadı” ödülleri dağıttı

İLKE İlim Kültür Eğitim Derneği bünyesinde faaliyet gösteren İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM), Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) ve İlmi Etüdler Derneği’nce (İLEM) düzenlenen 7. İslam İktisadı Atölyesi gerçekleştirildi.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan İLKE Derneği Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş, dernek olarak İslami ve insani değerleri yaşamak ve yaşatmak için yola çıktıklarını söyledi.

Erdoğmuş, derneğin kurulduğu günden itibaren bu amaç doğrultusunda çalışmalar gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, “Hedeflerimiz doğrultusunda gençlik kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak, birçok çalışma ortaya koyduk. Kulluk bilinci, istişare, liyakat, hayır önceliği, bireyin grup içinde kendini ifade edebilmesi gibi prensipler doğrultusunda çalışmalar yürüttük.” diye konuştu.

Faaliyetleri yürütürken İGİAD ile iş ahlakı ve girişimcilik alanında, İLEM ile ilmi ve akademik faaliyetler alanında, YEKDER ile de yaygın eğitim alanında çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Erdoğmuş, ortak değerlere sahip oldukları tüm dernek, kuruluşlarla projeler yapacaklarını ve çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

İKAM ve İLKE Derneği Yürütme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Lütfü Sunar da İslam İktisadı Atölyesi’nin 7’incisini düzenledikleri için çok mutlu ve gururlu olduklarını aktardı.

İslam iktisadının Türkiye’de ve dünyada yükselişte olduğunu belirten Sunar, son zamanlarda birçok vakfın ve sivil toplum kuruluşunun İslam iktisadı konusuna yönelmelerinin çok anlamlı ve değerli olduğunu söyledi.

İSLAM İKTİSADI ÖDÜLLERİ

Bu arada, 7. İslam İktisadı Atölyesi kapsamında İKAM tarafından seçilen isimlere, 2019 İslam İktisadı Ödülleri verildi.

İslam İktisadı Araştırma Ödülü Prof. Dr. Sabri Orman’a,
Uygulama Ödülüne -üyeleri arasında dayanışmayı öngören- MÜSİAD Karz-ı Hasen Sandığı’na, İslam İktisadına Katkı Ödülü de Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu’na verildi.

Prof. Dr. Sabri Orman, İslam İktisadı alanında hazırladığı telif, tercüme ve edisyon eserleri ile İslam İktisadına önemli katkılar yaptığı için ödüle layık görüldü.

Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu’nun ödülü gerek danışmanlık faaliyetleri ve gerekse ilmi çalışmaları nedeniyle aldığı belirtildi.

PANEL

Ödüllerin takdiminin ardından, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan moderatörlüğünde, “İslam İktisadında Para” başlıklı panel gerçekleşti.

Panele, Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, Medipol Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mehmet Babacan, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Hacak konuşmacı olarak katıldı.

İslam İktisadı Atölyesi, 6 ve 7 Nisan tarihlerinde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Ali Özek Konferans Salonu’nda yapılan oturumlarla devam etti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *