Heniyye: Tüm senaryolara hazırız

Heniyye: Tüm senaryolara hazırız

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, dünden bu yana Filistinli gruplarla birlikte Mısır’la maraton görüşmelerini sürdürdüklerini açıkladı.

Heniyye, dün öğleden sonra konuyla ilgili yayınladığı ve Filistin Enformasyon Merkezi’ne de ulaşan bildiride, işgal rejiminin Filistin halkının taleplerine cevabının ciddiyeti konusunda yol ayrımında olduklarını ifade etti.

Hamas’ın ve Filistinli direniş gruplarının her türlü senaryoya hazır olduğunu kaydeden Heniyye, Filistin halkının çıkarlarını sağlayacak ve gençlerin büyük fedakarlıklarını boşa götürmeyecek kararlar almakta tereddüt etmeyeceklerini bildirdi.

Heniyye, durumun ne olacağının önümüzdeki saatlerde ve yarın Toprak Günü vesilesiyle düzenlenecek milyonluk gösterilerde belli olacağını, sonuçlarının Hamas’ın ve Filistinli grupların kararını etkileyeceğini söyledi.

Gazze’yi ziyaret eden Mısır heyetiyle Gazze Şeridi’ndeki insani sorunu çözmeye çalıştıklarını belirten Heniyye, ablukanın etkilerinin hafiflemesi ve Gazze Şeridi’nin yeniden imarı için çaba sarf eden Katar’la da görüşmelerini sürdürdüklerini açıkladı.

Birleşmiş Milletler ile görüşmelerinin önemine de değinen Heniyye, görüşmelerde ele alınan konuların esirler davasını ve işgal zindanlarında yaşanan son gelişmeleri de kapsadığını ifade etti.
Hamas lideri, Kudüs davasının ve Er-Rahme Kapısı konusunun da görüşme masasında olduğunu bildirdi.

Netanyahu’yu sadece kendini düşünmekle suçlayan İsrail Genelkurmay eski başkanı Aşkenazi: Heniyye’nin zafer işaretiyle görüntüsü utanç verici

İşgal rejimi gazetelerinden Maariv, Gabi Aşkenazi’nin “Heniyye’nin Gazze’deki ofisinin enkazı üzerinde zafer işareti yaparak verdiği görüntü utanç vericiydi” dediğini aktardı.

Aşkenazi, Heniyye’nin verdiği görüntünün işgal ordusunun caydırıcı gücünün yıkılmasının doğrudan sonucu olduğunu öne sürerek, Netanyahu’nun Gazze Şeridi yakınlarındaki Yahudi yerleşkeleri ve güney sakinleri yerine kendisiyle meşgul olduğunu ifade etti.

İşgal ordusu geçtiğimiz günlerde Gazze Şeridi’ndeki direnişe ait alanların yanında sivil binalara da hava saldırıları düzenlemiş, Hamas lideri İsmail Heniyye’nin Gazze’deki ofisini bombalayarak yıkmıştı.

Filistin Enformasyon Merkezi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *