Brezilya Devlet Başkanı: “Sosyalizmden kurtulacağız” 

Brezilya Devlet Başkanı: “Sosyalizmden kurtulacağız” 

Brezilya’nın aşırı sağcı yeni Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Rolls Royce ile geldiği yemin töreninde, ülkesini “sosyalizmden, ahlaki olarak ters değerlerden ve siyaseten doğruculuktan kurtaracağını” söyledi.

Başkent Brasilia’da gerçekleşen yemin töreni etkinliklerine 100 binden fazla insan katıldı. Törenin yapılacağı alana üstü açık bir Rolls Royce ile gelen Bolsonaro yol boyunca halkı selamladı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Kongre’deki konuşmasında ise ülkeyi “yeniden yapılandırma” fırsatına dikkat çekerek sözlerini şöyle açtı: “Biz insanları yeniden birleştireceğiz, aile kurumunu kurtaracağız, dinlere saygılı olacağız. Dini geleneğimizi savunurken ve (geleneksel) değerlerimizi koruma altına alırken, cinsiyet eksenli ideolojiyle de savaşacağız”

Jair Bolsonaro konuşmasında, sol siyaset yapan İşçi Partisi’ni de hedef aldı ve Brezilya’nın, suç ve yolsuzluk gibi sıkıntılarının kaynağı olarak bu partiyi gösterdi.

“Sorumsuzluk bizi tarihimizdeki en büyük etik, ahlaki ve ekonomik kriz içine soktu” diyen Bolsonaro konuşmasının tamamlanmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump, kutlama mesajını Twitter’dan paylaştı.

Bolsonaro’nun “harika bir yemin konuşması” yaptığını söyleyen Trump, “ABD seninle birlikte” mesajını paylaştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *