Diyanet’in verdiği fetvalar hatırlatıldı

Diyanet’in verdiği fetvalar hatırlatıldı

İslami İlimler Fakültesi’ne sponsor olan Spor Toto teşkilatı dün sosyal medyada gündem olurken, bugün konuyla ilgili iki fetvasını Sözcü gazetesi gündeme taşıdı.

Gazetenin haberinde, ‘Haram para ile yaptırılan camide namaz kılınabilir mi’ ve ‘Haram para ile hacca gidilebilir mi’ sorularına Diyanet’in verdiği yanıtlar konu edildi. Sözcü’nün Spor Toto İslami İlimler Fakültesi’ne Diyanet’ten fetva başlıklı haberi şöyle:

Kırıkkale Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nin yapımına başlanan yeni binasının Spor Toto tarafından yapılması sosyal medyada bazı vatandaşların tepkisine neden oldu. Spor Toto’yu ‘kumar organizasyonu’ olarak görenlerin eleştirileri gözleri Diyanet’e çevirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun konuyla ilgili iki fetvası bulunuyor. Bunlardan birisi “Piyango ya da haram parayla yaptırılan ve halısı alınan caminde namaz kılıp kılınmayacağı” sorusuna yönelik.

Kurulun 2015 yılında verdiği bu fetvasında “Haram kazançla satın alınan halı üzerinde veya inşaatına haram maldan da sarf edilen camide namaz kılındığında bu namaz sahihtir. Çünkü buradaki mahzur, namazın kendisi ile ilgili değil, onu çevreleyen başka bir husus ile ilgilidir.” ifadelerine yer verdiği gözlendi.

‘PİYANGO PARASIYLA HACCA GİDİLEBİLİR”

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun konuyla ilgili verdiği ikinci fetva ise 2017 yılına ait. Kurul “haram parayla hac” sorusuna ilişkin verdiği fetvada da “Gayrimeşru yolla elde edilen para ile hac etmek uygun değildir. Asıl olan, ibadetlerin helal parayla yapılmasıdır. Bununla birlikte haram parayla hacca giden kişinin haccı sahih olup, üzerinden hac yükümlülüğü kalkmış olur. Ancak, gayrimeşru kazancın sorumluluğundan kurtulmak için, bu malı yoksullara veya hayır kurumlarına vererek elden çıkarması ve bir daha işlememek üzere tövbe etmesi gerekir.” ifadelerine yer verdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *