Erdoğan: ‘Küresel ticarette keyfiliği tasvip etmiyoruz’

Erdoğan: ‘Küresel ticarette keyfiliği tasvip etmiyoruz’

“Son aylarda ağır ekonomik saldırıya maruz kalan bir ülke olarak, küresel ticaret sisteminin parametrelerini yok sayan keyfilikleri tasvip etmiyoruz.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Latin Amerika’nın özgürlük savaşçısı Simon Bolivar’ı saygıyla yad etti.

CARACAS (AA) – Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile birlikte katıldığı Türkiye-Venezuela İş Forumu’nda konuştu. Erdoğan, konuşmasına Latin Amerika’nın gönlünde taht kuran, gerçek bir özgürlük savaşçısı olan Simon Bolivar’ın memleketinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

Bolivar’ın, “And içerim ki sömürgecilerin bizi boyunduruk altında tutmak için kullandıkları zincirleri kırana dek bedenimin ve ruhumun huzura kavuşmasına izin vermeyeceğim.” sözlerine atıfta bulunan Erdoğan, bu sözlerle tüm kıta genelinde destansı bir direnişe, asırları ve sınırları aşan büyük bir özgürlük mücadelesine liderlik eden Simon Bolivar’ı saygıyla yad etiğini söyledi.

Erdoğan, Simon Bolivar’ın vefatının üzerinden 188 yıl geçse de prensipleriyle, hayalleriyle, her günü bağımsızlığa adanmış yaşamıyla, milyonlarca insana ilham kaynağı olmayı sürdürdüğünü belirterek, Chavez’in başlattığı, Maduro’nun da devam ettirdiği Bolivarcı ruhun Venezuela’nın modern sömürgeciliğe karşı mücadelesinde yolunu aydınlatmaya devam ettiğine dikkati çekti.

‘Ziyaretimiz ekonomik ve ticari ilişkilerimizi geliştirecek’

Ankara’nın en merkezi caddelerinden birine Simon Bolivar’ın adını vererek hatırasını yaşattıklarını, yeni nesillerin onun hayatını ve mücadelesini öğrenmesine çaba göstereceklerini dile getiren Erdoğan şöyle devam etti: “Bugün gerçekten ülkelerimiz adına tarihi bir ziyarete şahitlik ediyoruz. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak ülkemizden Venezuela’ya ilk defa devlet başkanı düzeyinde ziyaret gerçekleştirmekten büyük onur duyuyorum. Değerli dostum Devlet Başkanı Sayın Maduro nezdinde Venezuela halkına misafirperverlikleri için gönülden teşekkür ediyorum. Toplantımızın Türkiye ile Venezuela arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamasını diliyorum. Ülkelerimiz arasında sağlam dostluk ve dayanışma bağları bulunuyor. Venezuela’yı, Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde ülkemizin ortağı olarak görüyor, iş birliğimize ve dostluğumuza büyük değer atfediyoruz.

Venezuela ile ekonomik ilişkilerimiz güçlü bir potansiyel barındırıyor. Bu potansiyelden en iyi şekilde istifade etmemizde fayda görüyoruz. Kazan kazan anlayışıyla Venezuela ile işbirliğimizi çeşitlendirmeye ve her alanda derinleştirmeye gayret ediyoruz. Sayın Maduro ile ikili ve bunun yanında bölgesel çok taraflı konulardaki iş birliğimizi baş başa ve heyetler arası görüşmelerimizde ele aldık. Özellikle ekonomik ilişkilerimizi nasıl daha ileri taşıyabileceğimiz konusunda bugün bunları da ayrıca görüşeceğiz. ”

‘İş adamlarımızdan beklentilerimiz var’

Erdoğan, “Bu doğrultuda siz değerli iş adamlarımızdan da büyük beklentilerimiz var. İstanbul’da başlattığımız o süreci güçlendirerek devam ettirelim istiyorum. Ticaret, yatırım, enerji, madencilik, savunma sanayisi, turizm, tarım, ulaştırma, sağlık, eğitim, güvenlik alanlarını iş birliği potansiyelimiz olan alanlar olarak belirlemiş bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, ikili ticaretin sürdürülebilir şekilde artırılmasına yönelik yeni yaklaşımların devreye alınması, resmi makamlar olarak iş çevreleri için iş ortamını iyileştirmeye yönelik tedbirler alınması ve işbirliğinin sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Bu toplantının her iki ülkenin iş adamlarına ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi noktasında iki ülke tarafından en üst düzeyde verilen önem ve değerin en güzel örneği olduğunu söyleyen Erdoğan, “Sizlerden beklentimiz, bu desteği her iki ülkenin faydasına olacak şekilde verimli projelere, güçlü iş birliklerine dönüştürmenizdir.” diye konuştu.

Her iki ülkenin menfaatleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu aşamaya gelinceye kadar pek çok adım attıklarını, pek çok badireler atlattıklarını dile getirerek, “Engelleme girişimlerine veya tehditlere aldırmadan her iki ülkenin de menfaatlerini ilerletmenin çabası içinde olduk. Ticaret Bakanlığımız ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin 26 Nisan 2017 tarihinde Karakas’ta düzenlediği İş Forumu, çok önemli bir başlangıç oldu. Daha sonra Ankara’da yapılan ortak iş birliği komisyonunun ikinci toplantısı sırasında da iş adamlarımız arasındaki temasların düzenli hale getirilmesi için Türkiye-Venezuela İş Forumu’nu gerçekleştirmiştik.” diye konuştu.

Bugün bu toplantının düzenleniyor olmasını, iş çevreleri arasındaki irtibatın devamı bakımından çok önemsediğini ifade eden Erdoğan, bugün imzalanacak ekonomik ve ticari iş birliği anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle karma ekonomik komisyon mekanizmasını da kurmuş olacaklarını açıkladı.

Böylelikle, ticari, ekonomik ve yatırım ilişkilerinin üst düzey yetkililerin gözetiminde etkili biçimde yürütülmesini sağlayacaklarını dile getiren Erdoğan, “Sadece ekonomi alanında değil, bölgemizi ve tüm dünyayı etkileyen sorunlarla da Başkan Maduro ile yakın temas halinde olacağız.” dedi.

Maduro’nun Kudüs zirvesine katılımı

Erdoğan, Maduro’nun, İslam İşbirliği Teşkilatının “Kudüs” konulu olağanüstü zirvesine “Bağlantısızlar Hareketi Dönem Başkanı” sıfatıyla katıldığını, Maduro’nun zirveye katılmasının bütün dünyaya verilmiş güçlü bir mesaj olduğunu söyledi. Maduro’nun, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne fiili olarak geçildiği 9 Temmuz’daki yemin törenine katılarak kendisini onurlandırdığını da belirten Erdoğan, bu vesileyle Maduro’ya teşekkür etti.

Erdoğan, “İslam düşmanlığının arttığı, Batılı ülkeler tarafından yabancı karşıtlığının körüklendiği bir dönemde Sayın Başkan’ın bu örnek tavrının son derece kıymetli olduğunu düşünüyorum. Elbette Venezuela’nın mazlum ve mağdurla sergilediği bu güçlü dayanışmasının bazı çevreleri rahatsız ettiğinin de farkındayım. 5 Ağustos’ta meydana gelen elim hadise, Sayın Maduro ile beraber Venezuela halkının bağımsızlık iradesine yönelik kalleşçe bir saldırıdır. Venezuela halkının iradesini gasbetmeye yönelik bu tür teşebbüsleri asla tasvip etmediğimizin altını çizmek istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin Venezuela’ya ihracatı artmalı

Erdoğan, Türkiye’den Venezuela’ya cumhurbaşkanı düzeyinde ilk kez yapılan ziyaretin güçlü bir mesaj olduğunu belirtti. Belirledikleri hedefleri sadece lafta bırakmadıklarını, icraata da dönüştürdüklerini vurgulayan Erdoğan, “Ticaret Bakanımızın ocak ayındaki ziyareti sırasında ticaret hacminin ilk aşamada bir milyar dolara çıkarılması kararlaştırılmıştı. 2016 yılında sadece 84 milyon dolar olan ikili ticaret hacmimiz 2018 yılının ilk 9 ayında bir milyar dolar seviyesine ulaşmış bulunuyor. Bu hedefe kısa sürede ulaşılmasından büyük bir memnuniyet duyuyorum ancak ikili ticaretimizin dengeli bir şekilde geliştirilmesinin önemini çizmekte fayda görüyorum.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Venezuela’ya ihracatı artırması, ticarette daha dengeli, daha sürdürülebilir bir yapı kazandırılması gerektiğinin altını çizerek, Venezuela’nın ihtiyaçlarının büyük bir kısmını kendilerine ulaştırabilecek güce ve imkana sahip olduklarını söyleyen Erdoğan, işadamlarına önemli bir sorumluluk düştüğüne dikkati çekerek, “Ele ele vermek suretiyle her alanda neler yapılabileceğinin kararını sizler vermelisiniz. Bize düşen, size her türlü desteği vermektir. Değerli dostuma düşen, her türlü desteği vermek… Şunu söyleyeyim, altımızda bizim bürokratik oligarşi vardır. Onun için bizler de başkanları olarak bürokratik oligarşiye pek fırsat vermememiz lazım. Yoksa avucunun içinde oynatırlar. Buna fırsat vermeden duruma hakim olmalıyız. Bütün bu iş birliğini en ileri derecede sürdürmemiz lazım.” diye konuştu.

‘İstanbul’dan 4 saatlik uçuşla 60 ülkeye ulaşılabiliyor’

Türkiye’nin merkezi konumu ve yükselen ekonomisiyle yatırımcılara ve iş çevrelerine büyük fırsatlar sunduğuna işaret ederek, hem Afrika’ya hem Asya’ya hem de Avrupa’ya bu derece etkin erişim imkanı sunabilen başka bir ülkenin olmadığını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’dan sadece 4 saatlik bir uçuşla 60’dan fazla ülkeye rahatça ulaşabiliyorsunuz. Sahip olduğumuz genç, eğitim düzeyi yüksek nüfusumuz, iş kültürümüz, gelişmiş altyapımız ve coğrafi konumumuz uluslararası yatırım çekmekteki en önemli avantajlarımız arasındadır. Türk ekonomisinin 2002’den beri yaklaşık 200 milyar doların üzerinde doğrudan yatırım çekmesi asla tesadüfi değildir. 210 ekonomik bölgeye ihracat yapan ve 222 ülkeden ithalat gerçekleştiren bir ülkeyiz. Bu yılın ilk 9 ayında ihracatımız 123, ticaret hacmimiz 297 milyar doları geçti. Yıllık ihracatımız da 168 milyar dolara yaklaştı. Türk Hava Yolları 5 kıtaya, 120 ülkeye, 299 şehre ve 302 havalimanına uçarak dostluk bağlarımızı güçlendiriyor. 29 Ekim’de açılışını yaptığımız İstanbul Havalimanı dünyadaki en büyük havalimanlarından biri olup, Türkiye’nin ekonomik başarısının sembollerindendir. Şu an itibarıyla 90 milyon yolcu kapasiteli, 2023’te 150 milyon, 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak. Bu mega projemiz tam kapasiteye ulaştığında 200 milyon yolcunun 300’den fazla destinasyona ulaşmasını sağlayacağız.”

Türk müteahhitlik sektörü

Türk müteahhitlik sektörünün dünyada ikinci sırada olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Türkiye ekonomisi, sahip olduğu sağlam temeller üzerinde tüm engelleme girişimlerine ve saldırılara rağmen güçlü bir performans sergiliyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin satın alma gücü paritesine göre, dünyanın 13’üncü, Avrupa’nın beşinci büyük ekonomisi olduğunu, Türkiye’nin 2017 yılında yakaladığı büyüme evresini 2018’de de sürdürdüğünü belirtti ve “Geçen yıl 6,3 büyüyerek OECD ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranına sahip olduk.” bilgisini verdi.

‘Turizmi, dostluk ilişkilerini geliştiren bir olgu olarak görüyoruz’

Türkiye’nin önemli bir turizm merkezi olduğunu belirten Erdoğan, bu yılın ekim ayı itibarıyla Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısının yaklaşık 36 milyonu bulduğunu, yıl sonu itibarıyla bu rakamın 40 milyona ulaşacağını, hedefin 50 milyon turist olduğunu ve bunun yakalanacağını savundu.

Turizmi sadece ekonomik bir olgu olarak değil, aynı zamanda milletler arasında dostluk ilişkilerini geliştiren bir faaliyet olarak değerlendirdiklerini ifade eden Erdoğan, Venezuela ile karşılıklı turist sayısının da Türk Hava Yollarının doğrudan uçuşlarının etkisiyle arttığını aktardı.

Latin Amerika ve Karayipler açılım stratejisi

İzlenilen insani ve girişimci dış politikanın önemli bir unsuru olan Latin Amerika ve Karayipler açılım stratejisinin kararlılıkla sürdürüldüğünü söyleyen Erdoğan, Türk Hava Yollarının Caracas seferlerini devam ettirdiğini, şu anda ihtiyaca cevap veremediğini belirtti. Erdoğan, “Demek ki biraz daha frekansları artıracağız. Buradaki uçuşlar arttıkça inanıyorum Türkiye’den Caracas’a, Venezuela’ya, Venezuela’dan Türkiye’ye gelişler daha da artacaktır. Açılım politikamız uzun vadeli ve çok yönlüdür. Bölgedeki diplomatik temsil ağımızı son 7 yılda 2,5 katına çıkardık. Son olarak 19 Kasım tarihinde Paraguay’da açtığımız büyükelçiliğimizle bölgedeki büyükelçilik sayımızı 16’ya yükselttik. Sao Paulo başkonsolosluğumuz dahil, 17 temsilciliğimizle bölgede en geniş temsil ağına sahip ülkelerden biri konumuna ulaştık.” diye konuştu.

‘Ticareti kısıtlayıcı önlemler doğru değil’

Latin Amerika ve Karayipler bölgesiyle ticari ve ekonomik ilişkilerde de son 10 yılda önemli mesafe alındığının altını çizen Erdoğan, bölgeyle ticaret hacminin 2016’da yaklaşık 7 milyar dolar iken 2018’in ilk 9 ayında 9,2 milyar doları aştığını bildirdi. Bu rakamların gelecek dönemde artırılacağını söyleyen Erdoğan şöyle devam etti: “Latin Amerika ve Karayipler bölgesine dönük projelerimizde bölgesel örgütlerle iş birliği de çok önemli bir yer tutuyor. Tek taraflı yaptırımları ve ticareti kısıtlayıcı önlemleri doğru bulmuyoruz. Bu çok yanlış bir şey. Bu uygulamaların istikrarsızlıkları daha da derinleştireceğini düşünüyoruz. Siyasi meselelerin, bir halkın toptan cezalandırılarak çözüme kavuşturulamayacağı geçmişteki acı tecrübelerle sabittir. Böylesi bir dönemde, Türkiye ve Venezuela’nın dayanışma sergilemesi çok daha büyük önem kazanmıştır. Son aylarda ağır ekonomik saldırıya maruz kalan bir ülke olarak, küresel ticaret sisteminin parametrelerini yok sayan keyfilikleri tasvip etmiyoruz. Türkiye olarak kural temelli şeffaf bir ticaret sistemi çerçevesinde tüm ülkelerle iş birliğinden yana ön yargısız bir tutum izliyoruz. Ekonomik alandaki tecrübelerimizi her iki ülkenin faydasına olacak şekilde Venezuelalı dostlarımızla paylaşmaya hazırız.”

Karşı karşıya olunan en önemli sorunların başında terörizmin geldiğine, Türkiye’nin PKK, YPG, PYD, DEAŞ ile ve 15 Temmuz darbe girişiminin sorumlusu olan FETÖ ile mücadele ettiğine dikkati çeken Erdoğan, bunların sadece Türkiye için değil, faaliyet gösterdikleri ülkeler için de tehlike oluşturan küresel düzeyde terör örgütleri olduğunu vurguladı, Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesinde Venezuela’nın verdiği destek için teşekkür etti.

‘Coğrafi uzaklıkların artık bir önemi yok’

Bu ziyaretle Venezuela ile ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığını dile getiren Erdoğan, bundan sonra çabaların ülkeler ve bölgeler yararına somut sonuçlar vermesi için daha fazla çalışacaklarını ifade etti. Bu toplantının yeni düşünce ve projelere ilham kaynağı olmasını dileyen Erdoğan şunları ilave etti: “Ülkelerimiz arasındaki coğrafi mesafe ilişkilerimizi kuvvetlendirmek ve işbirliğimizi çeşitlendirmek için bir engel olarak görülmemelidir. Gönüllerimiz arasına mesafe koymadığımız sürece coğrafi uzaklıkların hiçbir önemi yoktur. Türkiye belli ülkelerin manipülatif saldırılarına ve ekonomik tetikçilerin sabotajlarına maruz kalan Venezuela’nın yanındadır. Bundan iki asır önce Simon Bolivar’ın mücadelesi, barbarca köleliğin karanlık örtüsünün Venezuela’nın üstünden kalkmasını sağlamıştı. Dostum Maduro’nun da Venezuela halkının desteği ve dayanışmasıyla ekonomik kuşatma girişimlerini akamete uğratacağına inanıyorum. Bu tarihi ziyaretin Türk milletinin Venezuela halkı ile dayanışmasının sembolü olarak görülmesini diliyorum. Yaşasın Türkiye, Venezuela dostluğu.”

Erdoğan, ayrıca Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya misafirperverliği için teşekkürlerini iletti.

Maduro: Ziyaret ticaret merkezli

Venezuela Devlet Başkanı Maduro da yaptığı konuşmasında, Erdoğan’ın ziyaretinin merkezinde ticari konuların olduğunu belirterek, “Daha önce hiç olmadığı kadar güçlü ve dinamik ekonomik temeller oluşturduk. Bu yüzden, Türk ve Venezuelalı bakanların, iş adamlarının katılım gösterdiği bu forum oldukça önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yıl Türkiye ile Venezuela arasındaki ticaret hacminin 800 milyon dolardan fazla olduğunu dile getiren Maduro, kısa sürede iki ülkenin ticari ilişkilerini güçlendirdiğini söyledi.

‘Venezuela’nın her yerinde altın var’

Maduro, Venezuela’nın altın konusunda gelişmiş bir konumda olduğuna dikkati çekerek, “Yalnızca altın ticaretinde değil, madencilik üzerine de çalışabiliriz. Venezuela, amacına ulaşacak ve dünyanın en büyük ikinci altın rezervine sahip ülke olacaktır. Ülkenin neredeyse her yerinde altın rezervi bulunuyor. Demir, alüminyum, koltan ve elmas alanlarında, Türk Hava Yollarının sayesinde ilerleme gösteren turizm alanında da iş birliği yapabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Devlet Başkanı Maduro, ekonomiyi güçlendirme çağrısı yaparak, “Bu iş forumu vesilesiyle ilk defa bir Türk Cumhurbaşkanı’nın ülkemizi ziyaret etmesi bizi onurlandırdı. Bu ziyaret çerçevesinde diyorum ki ekonomiyi güçlendirelim, zenginlik oluşturalım, büyük bir güvenle yatırım yapalım. Bugün düzenleyeceğimiz toplantıyla karşılıklı yatırımları içeren anlaşmalar imzalayacağız.” şeklinde konuştu.

Türk işadamlarına yatırım çağrısı

Maduro, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye, olağanüstü geçmişi, çalışma azmi, çabalarıyla insanlık tarihine katkı sağlayan bir ülkedir. Türkiye ve Venezuela olarak bir araya geldik. Bugün 4,5 milyar avrodan fazla yatırım potansiyeline sahip bu başarılı iş forumuna ev sahipliği yapıyoruz. Türk işadamlarına, İstanbul’da da dediğim gibi ‘Venezuela’nın kapıları sizlerin yatırımına sonuna kadar açıktır, gelin, inşa edin, yatırım yapın.’ diyorum.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *