Arafat’ın anıt mezarına ziyaret

Arafat’ın anıt mezarına ziyaret

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ölümünün 14. yılında Filistin eski Devlet Başkanı Yaser Arafat’ın Ramallah’taki anıt mezarını ziyaret ederek çelenk bıraktı ve Filistin davasının zor bir süreçten geçtiğini söyledi.

Abbas, burada yaptığı konuşmada, Filistin davasının çok sayıda komploya maruz kaldığını, Yüzyılın Anlaşması planının ise bu komploların en büyüğü olduğunu ifade etti.

“Filistin davası, zor bir süreçten geçiyor.” diyen Abbas, Yüzyılın Anlaşması planının, Filistin topraklarında bir Yahudi devleti kurulmasına ilişkin İngiltere tarafından yayımlanan “Balfour Deklarasyonu” içinde gizli olarak yer aldığını belirtti.

Bugüne kadar Filistin topraklarında bir Yahudi devleti kurulması üzerinde çalışıldığını ancak Balfour Deklarasyonu uygulamaya konulsa bile “Yüzyılın Anlaşması” planını uygulamaya koyamayacaklarını aktaran Abbas, “Halkımızın bir devleti, varlığı olmasını istemiyorlar. Bugün gördüğümüz, duyduğumuz budur. Ancak istediklerini yapmalarına izin vermeyeceğiz.” dedi.

Filistin davasına karşı duranların “Boğazlarında diken” olarak kalmaya devam edeceklerini belirten Abbas, Filistin halkının kendi kaderini tayin ve bağımsız devletini kurma hakkını elde etmesi için mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.

Hamas’ı da suçladı

Geçen ay sonunda yapılan Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Filistin Merkez Konseyi 30. dönem toplantısına da değinen Abbas, “Yüzyılın Anlaşması adı altında bir ABD komplosu ve bu anlaşmayı uygulamak isteyen İsrail komplosuyla karşı karşı bulunduklarını” dile getirdi.

Abbas, “bağımsız devletin kuruluşunu engelleme amacı taşıyan bir de Hamas komplosu olduğunu” ileri sürdü.

Eski Devlet Başkanı Arafat’ın direnişini ve verdiği mücadeleyi kimsenin unutmayacağını vurgulayan Abbas, Arafat ile Filistinli şehitlere rahmet diledi.

Batı Şeria’da Arafat’ı anma etkinlikleri

Öte yandan, ölümünün 14. yılında Arafat’ı anmak isteyen Filistinliler işgal altındaki Batı Şeria’nın çeşitli kentlerinde yürüyüşler düzenledi.

Ramallah’taki El-Menara meydanında bir araya gelen yüzlerce Filistinli, Arafat’ın anıt mezarına yürüdü.

Yürüyüşe katılanlar, Filistin bayrakları ile Arafat’ın posterlerini taşıdı.

AA

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *