BM Ortadoğu Barış Koordinatörü Yardımcısı Gazze’de

BM Ortadoğu Barış Koordinatörü Yardımcısı Gazze’de

Filistinli direniş gruplarıyla işgal rejimi arasında ateşkes anlaşmasının an meselesi olduğu konuşulurken resmi heyetlerin arka arkaya Gazze’yi ziyareti dikkat çekiyor.

Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Koordinatörü Yardımcısı Jamie McGoldrick bu sabah Gazze’ye ulaştı. Gazze’deki Kapılar ve Sınırlar İdaresi, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, McGoldrik’in bu sabah beraberindeki heyetle Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Hanun “Erez” kapısından giriş yaptığını açıkladı.

McGoldrik’in ziyaretinin işgal rejimiyle ateşkes çabaları çerçevesinde BM Ortadoğu Barışı Koordinatörü Nickolay Mladenov’un Gazze’ye yapacağı bir ziyaretin hazırlıkları için gerçekleştirilmiş olabileceği kaydedildi.

Gazze halkı 30 Mart’tan bu yana Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında Gazze Şeridi sınırında gösterilerini sürdürürken işgal güçleri de silahsız göstericilerin üzerine ateş açmaya devam ediyor.

Gazze Şeridi’nin beş vilayetinin doğu bölgelerinde sınıra yakın noktalarda kurulan dönüş kamplarında toplanan Filistinliler barışçıl bir şekilde gösteri yapıyor.

İşgal güçlerinin Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine katılanlara açtığı ateş sonucu 227 kişi şehit oldu ve 500’ü ağır 22 bin kişi de yaralandı.

Filistin Enformasyon Merkezi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *