Maduro ve eşi, Çin dönüşü İstanbul’da lüks restoranda

Maduro ve eşi, Çin dönüşü İstanbul’da lüks restoranda

Çin’e yaptığı resmi ziyaretin ardından İstanbul’a uğrayan Maduro, eşi Cilia ile birlikte iki saatliğine İstanbul’a gelerek Nusret Gökçe’nin sahibi olduğu restoranda yemek yedi. Olaya ilişkin videosu, ülkesi Venezuela’da ayaklanmaya neden oldu.

Çin’e yaptığı resmi ziyaretin ardından iki saatliğine İstanbul’a gelen Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, sosyal medya paylaşımlarıyla da dikkat çeken Nusret Gökçe’nin restoranında yemek yiyince, ülkesindeki ekonomik kriz nedeniyle Venezuela muhalefetinin önde gelen isimleri ve sosyal medya kullanıcıları tepki gösterdi.

Videolardan birinde Gökçe, Maduro ve eşine yemek servisi yaparken, bir diğer videoda Maduro, üzerinde adının yazılı olduğu bir kutudan aldığı puroyu içiyor.

Maduro, Venezuela devlet televizyonuna yaptığı açıklama ile yemek yediğini doğrularken, “Nusret, şahsen yanımıza geldi. Sohbet ettik ve hoş zaman geçirdik. Kendisi bana birkaç kez Venezuela’yı çok sevdiğini söyledi” dedi.

Ancak muhalefetten sert tepki geldi. Venezuela Kongresi’nin eski başkanı muhalif lideri Julio Borges, Twitter paylaşımında, “Venezuelalılar acı çekerken ve açlıktan ölürken, Nicolas Maduro ve Cilia, Venezuela halkından çaldıkları paralarla dünyanın en pahalı lokantalarından birinde sefa sürüyor” ifadelerini kullandı.

Gelen tepkiler üzerine videoyu silen Nusret Gökçe de sosyal medya kullanıcılarının tepkisine mağruz kalarak, “Videoyu silebilirsin ama bu görüntüleri Venezuela halkının kalbinden silemeyeceksin” şeklinde eleştiriler aldı.

Venezuela, ciddi bir ekonomoik krizin içinde. Kriz nedeniyle 2 milyon kişi ülkeden göçmek zorunda kalırken, özellikle gıda bulmakta, sağlık hizmeti almakta zorlanıyorlar. Hükümet karşıtı protestolarda gıda kıtlığı nedeniyle Maduro suçlanıyor.

(Haberturk.com)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *