Olaylar büyüdü, Demokrasi çağrısı yapıldı

Olaylar büyüdü, Demokrasi çağrısı yapıldı

Chemnitz’te bir Alman’ın öldürülmesi sonrasında yaşanan şiddet içeren gösterilerle ilgili tepki büyüyor. Dışişleri Bakanı Maas, Saksonya’da ve bütün dünyada demokrasi değerlerinin korunması gerektiğini söyledi.

Almanya’nın doğusunda yer alan Chemnitz kentinde hafta sonunda bir Daniel H. isimli bir Alman’ın öldürülmesi sonrasında çoğunlukla aşırı sağcıların sebebiyet verdiği şiddet olayları ile ilgili Almanya’da tepki büyüyor.

Deutsche Welle’nin aktardığına göre, konuyla ilgili Handelsblatt gazetesine açıklamalarda bulunan Almanya Adalet Bakanı Katarina Barley, “kanunsuz bölgeler oluşmasına izin verilemeyeceğini” ve “hukuku geçerli kılmanın hukuk devletinin temel prensibi olduğunu” söyledi. Barley Almanya’da kanunsuz yerler olduğu izleniminin doğmasına fırsat tanınmaması gerektiğini vurguladı. İnsanları tehdit edip onlara saldıran ve azınlıklara karşı halkı kışkırtanlardan hesap sorulması gerektiğini belirten Almanya Adalet Bakanı, “sürek avlarına ve insanların kendi kanununu uygulamasına hoşgörü gösterilemeyeceğini” sözlerine ekledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da Chemnitz’deki olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu. Maas konuyla ilgili olarak, “Saksonya’da ve bütün dünyada demokrasi değerlerinin korunması” çağrısında bulundu. Aşırı sağcılığın sadece farklı kökenden insanlar için tehdit olmayıp, toplumun bütünlüğünü de tehlikeye attığını belirten Maas, “insan onurunun, demokrasinin ve özgürlüğün dünyanın her yerinde savunulması” gerektiğini ileri sürdü.

Chemnitz’te hafta sonunda düzenlenen festival sırasında farklı milliyetlere sahip kişiler arasında çıkan tartışma sonucu bir Alman’ın yaşamını yitirmesi ve sonrasında başlayan ırkçı protesto gösterileri Pazartesi akşamı da devam etmişti. Aşırı sağ ve solcu gruplar arasında çıkan çatışmalar sırasında taraflar taş, şişe ve yanıcı maddelerle birbirine saldırmış, olaylar sırasında altı kişi yaralanmıştı. Cinayetle ilgili olarak bir Iraklı ile bir Suriyeli hakkında tutuklama emri çıkarılırken, emniyet sözcüsü hazırlıklı olmalarına rağmen bu kadar büyük bir kalabalıkla karşılaşacaklarını tahmin etmediklerini söylemişti.

FEDERAL HÜKÜMETTEN YARDIM ÖNERİSİ
İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Salı günü yaptığı açıklamada federal hükümetin Saksonya’daki polis kuvvetine yardım etmeye hazır olduğunu belirtti. “Saksonya’daki polis gücü zor bir durum içerisinde” diye Seehofer, eyaletin bu yönde bir isteği olması halinde hükümetin polis takviyesi yapabileceğini aktardı.

Seehofer’in sözleri öncesinde Chemnitz’teki olayları değerlendiren Alman Polis Sendikası (GdP) Başkanı Oliver Malchow, polis sayısının yetersiz olduğunu belirterek, “Devletin vatandaşları koruyamadığı izleniminin doğması durumunda toplum milis gibi teşkilatlanıp kendisi kural koymaya başlayabilir” dedi.

Sosyal medya üzerinden çok kısa zamanda kitlelerin seferber edilebildiğini belirten Malchow, küçük bir tartışmanın aniden meydan kavgasına dönüşebildiğini belirtti ve sorumlularının en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. Malchow son yıllarda polis mevcudunun azaltılmasının güvenlik birimlerinin taşkınlıklara etkin müdahalede bulunmasını zorlaştırdığını sözlerine ekledi.

SORUŞTURMAYI EYALET EMNİYET TEŞKİLATI ÜSTLENDİ
Saksonya Eyalet Emniyet Teşkilatı (LKA) Salı günü yaptığı açıklamada olaylarla ilgili soruşturmayı üstlendiklerini belirtti. LKA Başkanı Petric Kleine, Dresden’de yaptığı açıklamada amaçlarının soruşturmanın “hızlı, kapsamlı ve kararlılıkla” yapılması olduğunu ifade etti.

Aşırı sağcıların Pazar günü bir anda örgütlenerek protesto gösterileri yapmasıyla başlayan olaylar sırasında Nazi selamı veren on kişi hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi. Polis olaylara karışan ve Anayasaya aykırı harekette bulunan göstericilerden bazılarının kimliğinin tespit edildiğini açıkladı.

GAZETECİLER İÇİN UYARI
Alman Gazeteciler Birliği (DJV) Saksonya’da meydana gelen olaylarla ilgili olarak yerinden haber geçen medya mensuplarını dikkatli olmaları hususunda uyardı. Birlik, Pazartesi akşamı cereyan eden olaylar sırasında birçok gazetecinin radikal gruplar tarafından sözlü olarak tehdit edildiğini belirtti.

Hafta sonundaki olayların saldırganlık potansiyelini arttırdığı ve önümüzdeki günlerde Dresden dahil olmak üzere Doğu Almanya’nın birçok yerinde gösteriler düzenleneceği bildirildi. Alman Gazeteciler Birliği Başkanı Frank Überall, “Haber hazırlayan medya çalışanları, aşırı sağcılar tarafından bağımsız gözlemci olarak değil, hasım olarak görüldüklerini unutmamalı” dedi.

KURZ’DAN KINAMA
Chemnitz’deki şiddet olaylarına bir kınama da Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’tan geldi. Kurz, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında “Chemnitz’deki Neonazi taşkınlığından ürktüğünü ve bu gibi olayların en sert şekilde kınanması gerektiğini” belirtti.

POLİSİN ÖNÜNDE HİTLER SELAMI
Amerikanın Sesi’nin aktardığına göre ise, Saksonya eyaletindeki 250 bin nüfuslu kenti birbirine katan ırkçıların polis ve solcu gruplara şişeler ve havai fişeklerle saldırmaları dikkat çekti. Polisin yetersiz kalmasını fırsat bilen ve kentte mülteciler yüzünden güvenlik kalmadığını iddia eden aşırı sağcılar, sokaklarda göçmen ve mülteci avına çıktı.

Gösterileri izleyen gazetecilere de saldırılar olduğu tespit edildi. Çok sayıda aşırı sağcı ise gösteriler sırasında ve polisin gözü önünde Almanya’da yasak olan Hitler selamı verdi, “Yabancılar dışarı, Almanya Almanlarındır” gibi sloganlar attı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *