Suudi Arabistan’dan Kanada’ya twitter’da misilleme

Suudi Arabistan’dan Kanada’ya twitter’da misilleme

Ödüllü bir kadın hakları savunucusunu gözaltına aldığı için Kanada’nın tepkisini çeken Arabistan, ‘Kanada’da kadınlar şiddet görüyor’ raporu ve Kanadalı evsizlerin fotoğrafları ile karşı atağa geçti

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Riyad’da hapsedilen Suudi Arabistan asıllı Kanada vatandaşı blog yazarı Raif Badawi ile onu ziyarete giden kız kardeşi Samar Badawi ve bir kadının daha tutuklanması üzerine sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından bir paylaşımda bulunmuştu. Mesajında Freeland, “Raif Badawi’nin kız kardeşi Samar Badawi’nin Suudi Arabistan’da hapsedildiğini öğrenmekten derin endişe duydum. Kanada, bu zor zamanda Badawi ailesiyle birlikte duruyor ve hem Raif hem de Samar Badawi’nin derhal serbest bırakılmasını şiddetle desteklemeye devam ediyoruz.” ifadelerine yer vermişti.

Daha sonra Kanada Dışişleri Bakanlığının resmi Twitter hesabından da “Kanada, Samar Badawi’nin de dahil olduğu Suudi Arabistan’daki sivil toplum ve kadın hakları aktivistlerinin tutuklanması hakkında ciddi kaygı duyuyor. Suudi yetkilileri, onları ve diğer barışçıl insan hakları aktivistlerini derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz.” mesajı paylaşılmıştı.

Suudi Dışişleri de Twitter’dan yanıt verdi

Bakan Freeland’in açıklamalarını ‘yabancı bir ülkenin, Suudi Arabistan’ın içişlerine müdahalesi olarak’ yorumlayan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı da aynı yolu izleyerek resmi Twitter hesabından Kanada ile tüm ticari ilişkilerini dondurduğunu, Kanada’nın Riyad Büyükelçisine ülkeyi terk etmesi için 24 saat süre verdiğini ve kendi büyükelçisini de geri çağırdığını duyurmuştu.

İki ülke arasında yaşanan gerilim her geçen gün artarken Suudiler’den karşı atak geldi. Suudiler twitter hesaplarında Kanada’nın kadın hakları konusunda çok baskıcı bir ülke olduğunu ve kadınların bu ülkede büyük oranda şiddet gördüğünü belirten paylaşımlar yaptı.

Aynı zamanda Kanada’daki evsizlerin fotoğrafları da paylaşılarak, ‘Suudi Arabistan’da sokaklarda hiç evsiz göremezsiniz’ denildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *