Norveç’te ilginç istifa

Norveç’te ilginç istifa

Tatil amaçlı Çin’e ve İran’a giden, yanında kız arkadaşını ve devletin verdiği cep telefonunu da götüren Norveç Balıkçılık Bakanı Per Sandberg gezilerinden hükümeti haberdar etmediği için hem partisi hem de muhalefetten gelen sert tepkilerin ardından istifa etti.

Temmuz ayında İranlı kız arkadaşı ile İran’a tatile giden, mayısta ise Çin’e bir gezi yapan Norveç Balıkçılık Bakanı Sandberg hükümetin güvenlik protokollerini ihlal ettiğini kabul etmesinin ardından istifa etti.

Sputnik’te yer alan habere göre, göçmen karşıtı sağcı Gelişim Partisi’nin Genel Başkan Yardımcısı da olan 58 yaşındaki Sandberg’in gezilerinden hükümeti haberdar etmemesi ve İran’a ve Çin’e seyahatlerinde yanına hükümetin tahsis ettiği cep telefonunu alması Başbakan Erna Solberg’in tepkisini çekmişti.

Norveç yasalarına göre yabancı ülkelere tatile gidecek olan bakanlar bu konuda önceden bilgi vermek zorunda. Ayrıca hükümetin tahsisi ettiği cep telefonlarının Norveç’in güvenlik konusunda işbirliği yapmadığı ülkelerde kullanılması yasak.

Sandberg gezileri konusunda neden yetkilileri bilgilendirmediğini ise açıklamadı.

Ancak istifa öncesi yaptığı açıklamada “Tabii ki bir hata yaptım. Tatil hakkında önceden bilgi vermeliydim. İş telefonumu İran’a götürmemeliydim. Güvenlik kurallarını takip etmek her zaman önemli ve bunlara uymadım” ifadelerini kullanmıştı.

CEP TELEFONU İNCELENDİ

İran seyahati dönüşünde Sandberg’in cep telefonunun bilgisayar korsanlarının hedefi olup olmadığını anlamak için ülke içi istihbarat kurumu PST tarafından incelendiği de açıklandı.

PST İran’ı elektronik izleme konusunda ‘yüksek riskli ülkeler’ arasında değerlendiriyor.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada yeni Balıkçılık Bakanı’nın Gelişim Partisi’nden Harald Tom Nesvik olacağı duyuruldu.

Dünyanın en büyük çiftlik somonu üreticisi olan Norveç’te deniz ürünleri petrol ve doğalgazın ardından ülkenin en büyük ihracat kalemini oluşturuyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *