‘Meclis, Demokrasi ve Özgürlükleri artırmak için çalışacak’

‘Meclis, Demokrasi ve Özgürlükleri artırmak için çalışacak’

TBMM Başkanı Yıldırım, “Değişen sistemle oluşan yeni Mecliste başkan olarak görev yapmayı ben bir onur, bir şeref olarak görüyorum” dedi.

Binali Yıldırım, memleketi Erzincan’da

TBMM Başkanı Yıldırım, dün Erzincan’da Vali Ali Arslantaş’ı, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş ve Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy’u ziyaret ederek bir süre görüştü.

TBMM Haber’in aktardığına göre, Binali Yıldırım, “TBMM yeni dönemde yapacağı çalışmalarla yürütmenin elini rahatlatacak yasal düzenlemelerin yanı sıra demokrasimizin daha da geliştirilmesi, hak ve özgürlüklerin daha da arttırılması yönünde gayret edecek.” dedi.

Hayat devam ediyor

TBMM Başkanı Yıldırım, Erzincan’da Vali Ali Arslantaş’ı makamında ziyaret etti.

Burada basın mensuplarının sorularını cevaplayan Yıldırım, “Hayat devam ediyor. Yani iki ay önce başka bir konumdaydık bugün başka bir konumdayız. Konumumuz, sıfatımız ne olursa olsun ülkemiz için milletimiz için elimizden geldiğince tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Değişen sistemle oluşan yeni Mecliste başkan olarak görev yapmayı ben bir onur, bir şeref olarak görüyorum.” diye konuştu.

‘Uzlaşma kültürünü geliştireceğiz’

Yıldırım, TBMM tatile girmeden iki kanun teklifini yasalaştırmayı planladıklarını bildirerek, şöyle devam etti:

“TBMM yeni dönemde yapacağı çalışmalarla yürütmenin elini rahatlatacak yasal düzenlemelerin yanı sıra demokrasimizin daha da geliştirilmesi, hak ve özgürlüklerin daha da arttırılması yönünde gayret edecek. Denge denetleme ve yasal faaliyetlerini uzlaşma kültürünü geliştirerek az münakaşa, çok müzakere yöntemini belirleyerek sürdüreceğiz. Meclisimiz hala çalışmaya devam ediyor. Önünde iki kanun teklifi var. Birincisi önümüzdeki hafta ele alınacak. Bildiğiniz gibi olağanüstü hal sona erdi. Olağanüstü hal sona erince gerek FETÖ’yle gerekse terörle mücadele konusunda bir boşluk oluşmaması için bazı düzenlemeler yapılıyor.”

Bu düzenlemelere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Dolayısıyla o maddeler görüşülecek. İki teklif de bugün verildi. Burada da bedelli askerlikle ilgili bir düzenleme söz konusu. Aynı zamanda sağlık çalışanlarını ilgilendiren ve sporda şiddetin önlenmesine yönelik yine güvenlik boyutu olan düzenlemeler yer alıyor. İnşallah bunları da Meclis tatile girmeden önce önümüzdeki hafta yasalaştırma imkanımız olacak.” ifadesini kullandı.

Yıldırım, daha sonra 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş ve Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy’u ziyaret ederek bir süre görüştü.

Yıldırım, Erzincan Belediyesini ziyaretinin ardından kentte yapılan Vasgirt Deresi ıslah çalışmalarını yerinde gezdi, Erzincan Valisi Ali Arslantaş ve ilgili kurum müdürlerinden bilgi aldı.

Yıldırım’a, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, AKP milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ile bazı kurum müdürleri eşlik etti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *