Erdoğan ve Trump’tan samimi görüntüler

Erdoğan ve Trump’tan samimi görüntüler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Zirvesi’ne katıldı. İlk güne Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump’la samimi sohbeti damga vurdu.

NATO Zirvesi Brüksel’de başladı. Liderler, helikopter gösteri uçuşunun yapılacağı alana geçerken Erdoğan ile ABD Başkanı Trump uzun süren sıcak bir sohbet yaptı. Sohbete bir ara Fransa Cumhurbaşkanı Macron da dahil oldu. Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile ikili görüşme yaptı. Türkiye’den iki “T129” Atak helikopteri ilk kez uluslararası bir zirvede görücüye çıktı.

Yeni Şafak gazetesinin aktardığına göre, zirvenin sonuç bildirgesinde, “Türkiye’ye yönelik tehditlere karşı önlemleri artıracağız” dendi. Haberin ayrıntılarında ise şu bilgilere yer verildi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 ülke liderinin katılımıyla başlayan NATO Zirvesi’nde katılmak için Brüksel’e gitti. Erdoğan, NATO’nun yeni karargahında, Türkiye’nin NATO Nezdindeki Daimi Temsilciliği’nin resmi açılışını yaptı. Erdoğan, açılış kurdelesini Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile birlikte kesti, ardından delegasyon görevli personelle hatıra fotoğrafı çektirdi. Erdoğan ardından, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ev sahipliğinde gerçekleşen NATO Zirvesi resmi karşılama törenine katıldı.

‘Sorumluluğu paylaşacağız’

NATO Zirvesi’nin ilk gün sonuç bildirisinde, Türkiye’yi yakından ilgilendiren ifadeler yer aldı. Bildiride şöyle denildi: “NATO, Türkiye’ye güney sınırından gelen tehditlere karşı önlemlerini artıracak. NATO, İran’ın Ortadoğu’daki eylemlerinden endişe duyuyor. Terörle mücadelede dayanışma içindeyiz. Rusya’nın son dönemdeki faaliyetleri istikrar ve güvenliği azaltıyor.” Bildiride, “Türkiye’ye yönelik Suriye’den kaynaklanan balistik füze tehdidini izlemeye ve değerlendirmeye devam ediyoruz” ifadeleri de yer aldı.

Merkel’le görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, NATO Zirvesi marjında Almanya Başbakanı Angela Merkel ile baş başa görüştü. Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı. Görüşme 40 dakika sürdü.

Sıcak sohbet

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg eşliğinde 29 ülkenin lideri, NATO’nun tarihi ve faaliyetlerinin anlatıldığı sergiyi gezdi. Stoltenberg, sergi alanında liderlere NATO hakkında bilgi verdi. Bu sırada Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile bir süre sohbet etti.

erdogan trump ile ilgili görsel sonucu

Liderler, üye ülkelere ait helikopter gösteri uçuşunun yapılacağı alana geçerken Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump ile uzun süren sıcak sohbeti dikkat çekti. Gösteri uçuşu öncesinde 29 üye ülkenin liderleri aile fotoğrafı çekti. Erdoğan, NATO Zirvesi’ndeki “Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı”na katıldı. Konferans Merkezi Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya katılan liderlerin yerlerini aldığı esnada, ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la samimi şekilde tokalaştı.

erdogan trump ile ilgili görsel sonucu

erdogan trump ile ilgili görsel sonucu

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la da bir süre sohbet etti. Toplantının basına kapalı birinci oturumuna katılan Erdoğan da kısa bir konuşma yaptı.

Atak NATO Zirvesi’nde

29 üye ülkenin lideri kendileri için ayrılan bölüme geçerek, Açık Hava Töreni’ne katıldı.NATO’ya üye her ülkenin bayrağının ve askerinin bulunduğu alanda, 13 müttefikten 25 askeri helikopter gösteri uçuşu yaptı. Türkiye’den iki “T129” Atak helikopteri ilk kez uluslararası bir zirvede uçtu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *