400 Bin dolara çıkacak derken yüzden 70 düştü

400 Bin dolara çıkacak derken yüzden 70 düştü

2017’nin en çok konuşulan konularından birisi olan sanal para birimi Bitcoin geçen yıl yaklaştığı 20 bin dolar seviyelerinden çok uzaklarda.

Bugünlerde 6 bin 500 dolar seviyesinden işlem gören Bitcoin, 2017’deki zirvesinin neredeyse %70 altında. Medyatik Bitcoin zenginleri olarak tanınan Winklevoss kardeşler de artık ‘Bitcoin milyarderleri’ ünvanını yitirmiş durumda. Hatta şanslarını kripto para dünyasının farklı mecralarında arıyorlar ve Zcash adlı yeni bir para birimine yatırım yapıyorlar.

BBC’nin haberine göre, Hâlâ günde 5,3 milyar dolarlık işlemin gerçekleştiği Bitcoin, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası olmaya devam ediyor.

Bu başarıyı kısmen geçtiğimiz yıl hisse senedi, tahvil ya da emtia gibi geleneksel yatırım araçlarıyla pek de ilgilenmeyen yüz binlerce kişiyi cezbetmesiyle elde etti.

‘Bitcoin 400 bin dolara kadar yükselebilir’ diyenler şimdilik yanılmış gibi duruyor. Artık finans haber sitelerinde ‘Bitcoin nereye kadar yükselebilir?’ sorusu değil, ‘Nerede dip yapacak?’ sorusu soruluyor.

Çöküş nasıl başladı?

Yılın ilk aylarında Bitcoin’in önlenemez gibi gözüken yükselişini durduran üç gelişme oldu. Güney Kore, Bitcoin alım satımı yapanların kimlik bilgilerini açık etmesini zorunlu kılan bir düzenlemeye gitti.

Stripe ve benzeri internet üzerinden ödeme hizmeti sunan şirketler, düşük talep ve Bitcoin transferlerinin uzun sürmesini gerekçe göstererek sanal paraya olan desteklerini geri çektiler.

ABD’de Bitcoin vadeli işlemlerinin başlamasıyla profesyonel yatırımcılar oyuna dahil oldu ve Bitcoin çılgınlığına kapılarak sanal parayı satın alanlar, fiyatlara yön veren tek kitle olmaktan çıktı.

Son darbe Haziran’da geldi

Ocak ve Şubat aylarında hızla değer kaybeden Bitcoin, baharı denge arayışında geçirmiş ve 7 bin – 10 bin dolar bandında dalgalanarak geçirmişti.
Ancak Haziran ayında yayınlanan bir akademik makale, Bitcoin’de geçen yıl yaşanan yükselişin bir piyasa manipülasyonundan ibaret olabileceğini ortaya koydu.

Texas Üniversitesi’nden ekonomistlerin kaleme aldığı makalede, popüler bir Bitcoin borsası olan Bitfinex’in fiyatlamaları manipüle ettiği için baş döndürücü bir yükselişin yaşandığını savunuyordu.

66 sayfalık makalede, Bitcoin’in değer kaybetmeye başladığı dönemlerde başka bir kripto para olan Tether’in devreye sokulduğunu ve Tether ile Bitcoin satın alınarak fiyatın desteklendiğini ortaya koydu. Bitcoin, makalenin yayınlanmasından bu yana %20 değer kaybetmiş durumda.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *