ABD’nin peşinden bir ülke daha Kudüs’e taşındı

ABD’nin peşinden bir ülke daha Kudüs’e taşındı

Bir ülke daha İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’te açtı. Orta Amerika ülkelerinden Guatemala, Kudüs’teki büyükelçiliklerini bugün açtı. Törene iki ülkenin lideri katıldı.

Orta Amerika ülkelerinden Guatemala, ABD’den iki gün sonra İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’te açtı.

Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Guatemala’nın büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma törenine katıldı.

Ülkesinin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımak için İsrail’e gelen Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales, “Guatemala ve İsrail’in dostluk ilişkilerinde bugün tarihi bir gün” dedi.

Morales, “Guatemala tarihte de İsrail taraftarı olmuştur. Bizim de siyasetin yanı sıra İsrail’in müttefikimiz olduğu ve onu desteklememiz gerektiğini düşünmeye sevk eden Hristiyanca bir düşünce şeklimiz var” ifadesi kullandı.

Kudüs’te açılan büyükelçilik törenine İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail Ekonomi Bakanı Eli Cohen, Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat’ın da katıldı.

GUATEMALA 9 ÜLKE ARASINDA

BM Genel Kurulu’nda geçtiğimiz aralık ayında yapılan oylamada 128 ülke Trump’ın Kudüs kararını yok sayan karara destek verirken, aralarında Guatemala’nın da bulunduğu 9 küçük ülke ABD’nin yanında durarak karara karşı çıkmıştı.

NTV

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *