Amerika anlaşmadan çekildi, İran’a rest çekti!

Amerika anlaşmadan çekildi, İran’a rest çekti!

Beyaz Saray’da açıklama yapan Trump, 2015 tarihli anlaşmayı, “özünde kusurlu”, bir yalana dayanan ve “en başından imzalanmaması gereken korkunç ve tek taraflı” bir anlaşma olarak niteledi.

Başkan Donald Trump, ABD’nin İran’la nükleer anlaşmadan çekilme kararı aldığını açıkladı.

Amerikanın Sesi’nin aktardığına göre, Trump anlaşmanın İran’ın uranyum zenginleştirmesine olanak tanırken, balistik füze programı ve Ortadoğu’daki “istikrar bozucu” eylemlerini durdurma bağlamında hiçbir getirisi olmadığını savundu. Trump, üzerinde düzeltmeler yapılmazsa Amerika’yı anlaşmadan çekeceği yönünde geçmişteki sözlerini hatırlatarak, “ABD boş tehditler savurmaz. Bir söz verirsem onu tutarım” diye konuştu.

Başkan Trump, İran’a yönelik yaptırımların en üst düzeyde tekrar yürürlüğe konacağını da açıklarken, diğer tüm ülkeleri de İran hükümetine yardım etmemeleri yönünde uyardı.

Trump, anlaşmanın devamına izin vermesi halinde yakında nükleer bir silahlanma yarışının görüleceğini öne sürdü.

İran’ı “büyük terör rejimi” olarak tanımlayan Trump, “rejimin attığı hiçbir adımın, nükleer silahlar ve bu silahları kullanma araçlarını geliştirme çabasından daha tehlikeli olmadığını” söyledi.

Trump, Amerika’nın “nükleer şantaja boyun eğmeyeceğini” ve “’Amerika’ya ölüm’ sloganları atan bir rejimin” nükleer silahlara erişimine izin vermeyeceğini belirtti.

Başkan Trump, bu kararını müttefiklerle istişarelerinden sonra aldığını da kaydetti.

İran halkı için “harika şeylerin” olabileceğini de ifade eden Trump, İranlıların bir gün “yeni ve kalıcı bir anlaşma yapmak isteyeceği” tahminini dile getirerek, “Bunu yaptıklarında, ben de hazırım, istekliyim ve yapabilirim” dedi. Trump, yeni bir anlaşmanın “hepimizin Ortadoğu’da istediği barış ve istikarın” önünü açabileceğini belirtti.

Trump, açıklamasının ardından ülkesini anlaşmadan çeken başkanlık genelgesini imzaladı.

İşlerin sonlandırılması için 90 ve 180 günlük süre tanınacak

Trump yönetimi, İran’a yönelik nükleer yaptırımları hemen geçerli olmak üzere yeniden devreye soktuğunu ancak İran’la iş yapan şirketlere bu faaliyetlerini sonlandırmaları için geçiş dönemi tanınacağını açıkladı.

ABD Maliye Bakanlığı, geçiş dönemlerinin “90 ve 180 günlük” olacağını belirtti ancak hangi yaptırımların hangi zaman dilimine gireceği konusunda ayrıntı vermedi. Bakanlık, bu dönemlerin sonunda yaptırımların “tam kapsamlı” şekilde yürürlüğe gireceğini belirtti.

Maliye Bakanlığı, bunun, İran’la iş yapmaları halinde Amerikalı olmayanların de cezalandırılmasını öngören ikincil yaptırımları da içerdiğini kaydetti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da, şu andan itibaren geçerli olmak üzere hiç kimsenin İran’la yeni iş sözleşmeleri imzalamaması gerektiğini belirtti.

Amerikalıların üçte birinden azı Trump’la aynı görüşte

Bu arada Reuters/Ipsos ortak anketine göre, Amerikalıların üçte birinden azı Başkan Trump’ın ABD’yi İran’la nükleer anlaşmadan çekme kararına katılıyor.

Anket 4-8 Mayıs günleri arasında yapıldı. Katılımcıların yüzde 29’u İran anlaşmasının sona erdirilmesinden yana görüş beyan ederken, yüzde 42’lik kesimse Amerika’nın anlaşmada kalması gerektiğini savundu. Yüzde 28’lik oransa görüş belirtmedi.

Ankete göre, Cumhuriyetçi Parti’ye kayıt yaptıranların bile sadece yüzde 44’ü Trump’ın kararına destek veriyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *