Uygur Türkleri, Çin’i Brüksel’de protesto etti

Uygur Türkleri, Çin’i Brüksel’de protesto etti

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaklaşık 2 bin kişi, Pekin yönetiminin Uygurlara yönelik baskılarını protesto etti. Rabia Kadir: ‘Çin’de yaklaşık 1 milyon Uygur Türkü kamplara atıldı. Avrupa Parlamentosu’ndan yardım talep ediyoruz.’

Bir milyon Uygur Türk’ü kamplarda

Dünya Uygur Kongresinin çağrısı üzerine çeşitli ülkelerden çok sayıda gösterici Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu yakınlarında buluştu.

Euronews’ün aktardığına göre gösteride Dünya Uygur Kongresi Onursal Başkanı Rabia Kadir ve Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa da yer aldı.

Rabia Kadir, Uygurların yargısız ve keyfi olarak tutuklulandığını ifade etti: “Çin’de yaklaşık 1 milyon Uygur Türkü kamplara atıldı ve bunu dünyaya duyurmak için Avrupa Birliği kurumları önünde toplandık. Tutuklu bulunan insanların bırakılması için Avrupa Parlamentosu’ndan yardım talep ediyoruz.”

Avrupa kurumlarından yardım talep eden Rabia Kadir anneleri babaları kamplara atılan on binlerce çocuk olduğunu ifade etti. İleri yaştaki Uygurların dahi kamplara atıldığını belirten Rabia Kadir şu anda beş çocuğu ve 11 torunu ile toplam 37 akrabasının Çin’in kamplarında bulunduğunu söyledi.

Ailelerinden uzun zamandır haber alamayan, ve yüzlerini gizlemek zorunda kalan birçok kişinin işkencenin artmasından korktukları ancak yine de gösteriye katıldıkları öğrenildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü konuyla ilgili yayımladığı raporda, “Potansiyel tehdit” olduğu iddia edilen kişilerin mimlendiği ve tehlikeli olarak değerlendirilen Uygurların herhangi bir yargı kararı olmaksızın “Siyasi eğitim merkezleri” denilen gözaltı merkezlerine gönderildiği ifade edildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *