Avrupa’da okullarda başörtüsünü yasaklama girişimleri

Avrupa’da okullarda başörtüsünü yasaklama girişimleri

İlkokul çocuklarının okula başörtüsüyle gelmesini engellemek yönünde önlem alacaklarını açıklayan Avusturya Hükümeti ile beraber Avrupa ülkelerinde uygulanan farklı yasaklar yine gündeme geldi.

ALMANYA’DA İLKOKULDA BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI TARTIŞILIYOR

Euronews’ün haberine göre Almanya’nın Özgür Demokrat Partisi (FDP) Başkanı Christian Lindner, Kuzey Ren-Vestfalya Bölgesi’nde ve ülke genelinde benzer bir yasağın getirilmesi önerisinde bulundu. Lindner’in, Twitter üzerinden yayımlanan bir mesajda, “14 yaşın altındaki kızlara bu yasağı uygulamak ölçülü bir karardır ve kişisel gelişimi destekler” şeklinde konuştuğu belirtildi.

Almanya Öğretmenler Birliği’nin de ayrımcılıklara ve öğrenciler arasındaki zorbalıklara son verilmesi amacıyla böyle bir yasayı destekleyeceği ifade ediliyor.

FDP konunun Alman Parlamentosu’na getirilmesi gerektiğini ve detaylı bir şekilde tartışılması gerektiğini savunuyor.

AVUSTURYA’DA YASA TASARISI HAZIRLIĞI

Avusturya hükümeti, 10 yaşından küçük kız çocuklarının başörtüsü giymesini yasaklayan bir yasa tasarısı sunmaya hazırlanıyor. Avusturya Eğitim Bakanı Heinz Fassmann tasarının yaza kadar hazır olacağını, ve bunun ayrıca sembolik bir önlem taşıdığını belirtti.

Başbakan Sebastian Kurz, hedeflerinin “paralel toplum” olarak nitelendirdiği kesimin gelişmesini engellemek olduğunu söyledi.

AVRUPA’DA HALEN YÜRÜRLÜKTE OLAN YASAKLAR

Avrupa ülkelerinin genelinde okullarda başörtüsü ile ilgili ortak bir uygulama bulunmuyor. Almanya ve İsviçre’de kadın öğretmenlerin okula başörtüsü ile gitmesi yasakken, öğrencilere yönelik böyle bir yasa henüz yok.

Fransa’da ise ilkokul çocuklarının ne başörtüsü, ne kipa, ne de büyük haç işaretleri giymelerine izin veriliyor. Sadece küçük boyutta olan dini işaretlere izin veriliyor.

Ayrıca İtalya, Belçika ve İsviçre’de okullar kendi uygulamak istedikleri politikayı uygulayabiliyorlar.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *