Okuldan çıkan bir grup öğrenciyi Rus uçakları vurdu

Okuldan çıkan bir grup öğrenciyi Rus uçakları vurdu

‘İdlib’de okuldan çıkan öğrenciler savaş uçaklarının hedefi oldu. 16’sı çocuk 3’ü kadın 20 kişi öldü, 1 kişi yaralandı. Uçak sesini duyarak bir mağaraya kaçan çocukların buna rağmen hava saldırısında hayatını kaybettiği öğrenildi.

Astana Görüşmeleri kapsamında Suriye’de ateşkesin tesisi ve devamı için oluşturulan ‘İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne Rejim güçleri ölüm yağdırmaya devam ediyor. Son 11 günde İdlib ve Hama bölgelerine havadan yapılan saldırılarda 56 sivil hayatını kaybederken, dün yapılan saldırıda ise 16’sı çocuk 20 sivil öldürüldü.

RUS UÇAKLARI VURDU

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre Serakib ilçesinin Kefer Battih köyünde okuldan çıkan bir grup öğrenci savaş uçaklarının hedefi oldu. Uçak sesini duyarak bir mağaraya kaçan çocukların buna rağmen hava saldırısında hayatını kaybettiği öğrenildi. İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Müdürü Mustafa Hac Yusuf, saldırıda 16’sı çocuk 3’ü kadın 20 sivilin öldüğünü, 1 kişinin yaralandığı söyledi. Muhaliflere bağlı Uçak Gözlemevi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Hımeymim üssünden havalanan Rus savaş uçakları Serakib ilçesi ve çevre köylerine saldırı düzenledi” ifadesini kullandı. Sivil savunma ekipleri bölgede arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

HALA UYGULANMIYOR

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 24 Şubat’ta aldığı kararla başta Doğu Guta olmak üzere Suriye genelinde siviller için insani ateşkes ilan edilmesini istemişti. “Gecikmeksizin” hayata geçirilmesine hükmedilen ateşkesin nasıl başlayacağı ise belirsiz kalmıştı. Rusya, BMGK kararının ardından 27 Şubat’ta ateşkesin her gün 09.00-14.00 (TSİ 10.00-15.00) saatlerinde geçerli olacak şekilde başladığını ilan edip, rejimin buna uyacağını ileri sürmüştü.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *