DOĞU GUTA: YENİ SREBRENİTSA

DOĞU GUTA: YENİ SREBRENİTSA

Suriye rejim güçlerinin Doğu Guta’daki saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen saat artıyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, pazar gününden bu yana en az 416 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Beyaz Baretliler grubu “Bu yeni bir Srebrenitsa’dır” dedi.

Suriye ordu güçlerinin Doğu Guta’daki saldırılarında hayatını kaybeden sivillerin sayısı her geçen saat artıyor. Beyaz Baretliler isimli gönüllü arama kurtarma örgütünün üyeleri de bombalanan her yere koşarak sivilleri kurtarmaya çalışıyor.

Doğu Guta’da Euronews’e bağlanan Beyaz Baretliler grubu üyesi Firas Darwish, “Ruslar tarafından desteklenen ve rejimin mütemadiyen sürdürdüğü bu soykırımın durdurulması için uluslararası toplumun bir şeyler yapmasına yönelik umduğumuzun dışında hiçbir şeyimiz yok. Bu, yeni bir Srebrenitsa’dır” sözleriyle yaşadıkları çaresizliği dile getirdi.

Esad yönetiminin en büyük destekçisi konumundaki Moskova ise dış dünyadan gelen eleştirilere kulak tıkamış durumda.

Rusya ayrıca perşembe günü toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde, Suriye’de 1 aylık insani ateşkes öngören BMGK tasarısına itiraz etti.

Euronews’e konuşan Rus analist Dmitriy Frolovskiy de, “Suriye içerisinde kendi arasında bölünen ve iç çatışmalara giren muhalif grupların her birinin etnik, dini ve diğer sebeplerle ayrı bir gündemi var. Dolayısıyla şu anda kimin haklı kimin haksız olduğunu tanımlamak için çok kaygan bir zemindeyiz. Bence tarafların çıkarlarına daha fazla saygı göstermeliyiz” diye konuştu.

Bu arada yıllardır Şam yönetiminin ablukası altında bulunan insani krizin derinleştiği Doğu Guta’da, yüzlercesi acil durumda hasta binlerce sivil tahliye edilmeyi bekliyor.

Ayrıca Doğu Gutalı çok sayıda bebek ve çocuk açlık ve ilaçsızlık yüzünden yaşamını yitirdi.

Euronews

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *