‘Askerlik uzadı’ iddialarına jet yalanlama

‘Askerlik uzadı’ iddialarına jet yalanlama

Son dakika haberine göre, ‘askerlik süresi uzadı’ iddiaları TSK tarafından jet hızıyla yalanlandı. Açıklamada, “Askerlik süresinin uzatıldığına dair yapılan haberler tamamen asılsızdır. Böyle bir haber doğru değildir” denildi

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapıldığı iddia edilen “Askerlik uzadı” açıklaması jet hızıyla yalanlandı. HABERTURK.COM’un edindiği bilgiye göre asılsız haberin perde arkasında Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yetkililerinin basın mensuplarına uyarısı yatıyor.

Hürriyet‘in Uğur Ergan imzalı haberinde ve başka büyük internet sitelerinde de yer verilen açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

“Milli Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı olağanüstü hal teskere planlama toplantısı sonucu nihai kararı hafta başı resmi gazete yayını ile duyurulacaktır. Hali hazırda silah altında bulunan ER/ERBAŞ zorunlu askerlik süreleri yenilenmiş olup, bu kararın tüm silahlı kuvvetler ile milletimize hayırlı olmasını temenni ederiz.

Kısa dönem askerlik görevlerinde herhangi bir değişikliğin olmadığını öncelikle bildirmeliyiz. Uzun dönem silah altı askerlerin , askerlik süreleri ise 12 ay, 4 dönem iken 18 ay, 6 dönem süresine çıkarılmış olup ikinci bir emre kadar değiştirilemeyecektir. (Ek izin süreleri tanınacaktır.)

Ülkemizin içinde bulunduğu olağanüstü hali göz önünde bulundurarak bu kararı yerinde ve doğru bir planlama şekli olarak gördüğümüzü ve bu neden ile hızlı adımlarla yürürlüğe girmesini temin etmiş bulunmaktayız. Bu konu ile alakalı bilgilendirme formu Genelkurmay Başkanlığı resmi sitesinden yapılacaktır. Bu kararın Türk milleti ve mehmetçiğimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.
GENELKURMAY BAŞKANLIĞI”

Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde yer alan bu “açıklamanın”, Genelkurmay antetli olduğu iddia edilen ekran görüntülerine de yer verildi.

Oysa işin aslı pek öyle değildi. Söz konusu “açıklama” Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yetkililerince basın mensuplarına “Bu açıklama yalandır, itibar etmeyin” şeklinde bir uyarıyla gönderilmişti. Uyarının gözden kaçması, “Askerlik uzadı” başlığıyla son dakika haberlerinin ortaya çıkmasına neden oldu.

GENELKURMAY’DAN “YALAN HABER” BAŞLIKLI AÇIKLAMA

Kısa sürede büyük yankı uyandıran “son dakika haberi” ile ilgili jet hızıyla yalanlama geldi.

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’ndan yapılan “Yalan Haber” başlıklı açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan “askerlik uzatıldı” başlıklı habere ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, “Askerlik süresinin uzatıldığına dair yapılan haberler tamamen asılsızdır. Böyle bir haber doğru değildir.” ifadelerine yer verildi.

(Haberturk)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *