“Anayasa Mahkemesi bir kez daha siyasi bir karar aldı”

“Anayasa Mahkemesi bir kez daha siyasi bir karar aldı”

“FETÖ ile ilişki ve işbirlikleri dolayısıyla tutuklu yargılanan bu şahıslar daha önce Can Dündar’ın yaptığı gibi AYM’nin kapısını çalmışlar ve ondan medet ummuşlardı. AYM onları yüzüstü bırakmadı. Bir kez daha siyasi bir karar aldı.”

Sabah gazetesi yazarı Fahrettin Altun, Anayasa Mahkemesi’nin ideolojik davrandığını belirterek, siyasi kararlar aldığını vurguladı.

Altun, gazetedeki yazısında “Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın tutuksuz yargılanmaları gerektiğine hükmetti. FETÖ ile ilişki ve işbirlikleri dolayısıyla tutuklu yargılanan bu şahıslar daha önce Can Dündar’ın yaptığı gibi AYM’nin kapısını çalmışlar ve ondan medet ummuşlardı. AYM onları yüzüstü bırakmadı. Bir kez daha siyasi bir karar aldı.” diye yazdı.

Altun, AYM’nin kararının birilerini umutlandırdığını lakin asıl kararı ilgili mahkemenin aldığını şöyle anlattı:
“AYM bu kararı alır almaz gözler mahkemeye döndü. Kimileri sanki AYM bir temyiz mahkemesiymiş, davanın görüldüğü esas mahkemeye talimat verebilirmiş gibi mahkemenin Altan ve Alpay’ı derhal salıvermesi gerektiğini iddia ettiler. Hatta Hasan Cemal “Şahin Alpay ve Mehmet Altan’ı almaya gidiyoruz Silivri’ye, darısı hapisteki tüm dostların, gazetecilerin başına…” diye bir tweet attı.
Oysa AYM kararları yönlendirici kararlardır, ilgili mahkemeye talimat niteliği taşımaz. Esas olan, yerinde yargılama ilkesidir. İlgili mahkeme de bunu esas almış ve söz konusu iki şahsın da tutukluluk hallerinin devamına karar vermiştir.”

Altun, Anayasa Mahkemesinin sosyal medya etkinliğini de eleştirdi:

“Hepsi bir yana. Anayasa Mahkemesi’nin kurumsal hesabından kalkıştığı bu sosyal medya aktivizmi de neyin nesi? Bu bile tek başına AYM’nin nasıl siyasallaştığını gösteriyor. Öyle anlaşılıyor ki Anayasa Mahkemesi üyeleri kendilerini o göreve layık görenlerin siyasal tasavvurlarını her şeyin üzerinde görüyorlar.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *