Fransa’da bir Belediye başkanı okul kantininde domuz eti menüsünü zorunlu kıldı

Fransa’da bir Belediye başkanı okul kantininde domuz eti menüsünü zorunlu kıldı

Fransa’da Beaucaire Belediyesi’nin aşırı sağcı belediye başkanı okul kantinlerinde içinde ‘domuz bulunmayan’ menülerin kaldırılmasına karar verdi. Belediye başkanının bu kararı Müslüman ailelerin tepkisini çekti.

Ulusal Cephe partili Belediye Başkanı Julien Sanchez, okul kantinlerinde içinde domuz eti bulunan menülerin yanında alternatif olarak sunulan ikinci menüyü ‘cumhuriyet değerlerine zıt’ şeklinde niteleyerek yasakladı.

Euronews’un haberine göre okulda eğitim alan 600 öğrencinin en az 150’si bir öğün yemeği okulda yemek zorunda. Özellikle Müslüman öğrencileri ilgilendiren söz konusu karar Ocak ayının ilk günlerinde uygulanmaya başlandı.

Belediye başkanının kararına tepki gösteren bazı sivil toplum kuruluşları bunun çocuk haklarına bir darbe olduğunu belirterek, çoğunluğu Kuzey Afrikalı olan Müslüman öğrencilerin ‘ötekileştirildiğini’ savunuyor.

Fransız medyasına konuşan eşitlikten sorumlu bir hükümet yetkilisi belediyenin aldığı kararla ilgili olarak, “Bu bazı kişilerin laikliği, Müslüman ve Yahudilere karşı politik bir araç olarak kullandığına örnek.” dedi.

Belediye Başkanı Sanchez’in kararına tepki gösteren öğrenci aileleri 15 Ocak’ta protesto eylemi düzenleyecek.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *