Macron: ‘Fransa ve Çin oyunun kurallarını birlikte belirleyecek’

Macron: ‘Fransa ve Çin oyunun kurallarını birlikte belirleyecek’

Macron dünyada pek çok belirsizliğin olduğuna dikkat çekerek, Çin ve Fransa’nın yeni dünya düzeninde büyük etkisi olacağını söyledi

Macron 3 gün sürecek Çin ziyaretine başladı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Pekin’de bir araya geldi. Üç gün sürecek Çin ziyareti Fransa ve Çin arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirme amacı taşıyor.

Euronews’ün haberine göre ziyaretin ilk resmi durağı Xi’an şehrine gelen Macron yaptığı konuşmasında, iki ülke arası ilişkilerde yeni bir dönemi başlatacaklarının altını çizdi:

“Yarın Başkan Şi ile Fransa-Çin ortaklığında yeni bir adım atarak iklim değişikliği konusunu gündeme getireceğim. Bu savaşı kazanmaktan başka bir seçeneğimiz yok.”

Fransa Cumhurbaşkanı daha sonra eşi Brigitte Macron ile birlikte Terracotta taş askerlerinin bulunduğu müzeyi gezdi. Macron, Çin ziyaretine ülkesinin önde gelen büyük şirketlerin temsilcileriyle katıldı.

Yeni dünya düzeninin kuralları

Macron iki ülke arası ticari ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra dünyada pek çok belirsizliğin olduğuna dikkat çekerek, Çin ve Fransa’nın yeni dünya düzeninde büyük etkisi olacağını söyledi:

“Bu Avrupa ve Asya’ya bağlı… Fransa ve Çin oyunun kurallarını birlikte belirleyecek. Bu oyunda ya hepimiz kaybedeceğiz ya da kazanacağız.”

Macron ve Fransa heyeti gezinin son bölümünde Büyük Merhamet Tapınağı ve Xi’an Büyük Cami’ni ziyaret etti.

Fransa Cumhurbaşkanı, 2018 yılında Çin’i ziyaret eden ilk devlet başkanı oldu. Bu, aynı zamanda Macron’un ilk Çin ziyareti olması nedeniyle önem taşıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *