Almanya, rüzgar ve güneş ile 2017’de yeni bir rekor kırdı

Almanya, rüzgar ve güneş ile 2017’de yeni bir rekor kırdı

Ülke tarihinde ilk defa rüzgar ve güneş enerjisinden üretilen elektriğin toplamı linyit, taş kömürü ve nükleer enerji kaynaklı elektrik üretimini geride bıraktı.

Almanya’da 2017’de rüzgar ve güneş enerjisi alanında yeni rekorlar kırıldı. Rüzgar ve güneş kaynaklı üretim, tüm diğer kaynakları geride bıraktı.

Ülke tarihinde ilk defa rüzgar ve güneş enerjisinden üretilen elektriğin toplamı linyit, taş kömürü ve nükleer enerji kaynaklı elektrik üretimini geride bıraktı. Alman Fraunhofer Enstitüsü verilerine göre 2017’de ülkenin toplam elektrik üretimi 546,71 Teravat-saat (TWh) olarak gerçekleşti.

Bu üretimde yenilenebilir enerji kaynaklarının payı, bir önceki yıla göre yüzde 15 oranında artarak 210,02 TWh seviyesine ulaştı ve toplam elektrik üretiminin yüzde 38,5 düzeyinde gerçekleşti.

Yalnızca rüzgar ve güneş enerjisinden üretilen elektrik ise 142 TWh olarak gerçekleşti. Rüzgar enerjisinden elektrik üretimi 103,6 TWh olarak gerçekleşirken, bu alanda ilk defa 100 TWh düzeyi geçilmiş oldu. Bu üretim rakamı rüzgarın, linyitten sonra Almanya’nın en yüksek üretim gerçekleştiren ikinci enerji kaynağı olmasını sağladı. Almanya’nın güneş enerjisi kaynaklı elektrik üretimi ise geçtiğimiz yıl 38,4 TWh olarak gerçekleşti.

2017’de Almanya’nın nükleer enerji kaynaklı elektrik üretimi 2016’ya göre yüzde 10 oranında gerileyerek 72 TWh, linyit kaynaklı elektrik üretimi yüzde 0,7 oranında gerileyerek 134 TWh, taş kömürü kaynaklı üretimi ise yüzde 16 oranında gerileyerek 83 TWh düzeyinde gerçekleşti. Doğal gaz santrallerindeki eletrik üretimi ise 46 TWh ile 2016’ya göre aynı düzeyde kaldı.

Yeşil Ekonomi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *