Temimi’nin Babası İsrail gazetesine yazdı: ‘Kızım özgürlük savaşçısı’

Filistin mücadelesinde genç bir isim daha simge haline geldi: Ahed Temimi. Bir İsrail askerine attığı tokat ile tanınmaya başlayan Temimi, İsrail’in gaddar tutumunu sürdürmesi ile tüm dünya tarafından öğrenildi. Henüz 16 yaşında olan Temimi’nin babası, İsrail’in sosyal demokrat gazetesi Haaretz’e bir mektup gönderdi.

Ahed Temimi’nin babası Bassem Temimi,  “Kızımla gurur duyuyorum, o bir özgürlük savaşçısı, gelecek yıllarda İsrail yönetimine karşı direnişe liderlik edecek.” diye yazdı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıma kararı Batı Şeria’da protesto edilirken İsrail askerlerini tokatladığı cep telefonlarına kaydedilen ve ertesi gün şafak sökmeden evine yapılan operasyonla gözaltına alınan 16 yaşındaki Ahed Temimi için babası Bassem Temimi bir açık mektup kalem aldı.

İsrail’in Haaretz gazetesinde yayımlanan makalede baba Temimi ‘Filistin’in cesur kızı’ lakaplı Ahed’e ”Kızım, bunlar mücadelenin gözyaşları” diye sesleniyor. ”Kızımla gurur duyuyorum, o bir özgürlük savaşçısı, gelecek yıllarda İsrail yönetimine karşı direnişe liderlik edecek” diyen Bassem Temimi, İsraillilere ve uluslararası topluma da şöyle hitap etti: ”Kızım sadece 16 yaşında. Başka bir dünyada, sizin dünyanızda tümüyle farklı bir yaşamı olurdu. Bizim dünyamızda ise Ahed halkımızın genç özgürlük savaşçılarından oluşan yeni neslinin temsilcisi.”

‘KAZANMAYA YETECEK KADAR CESUR’
”Ahed, dünyada hiçbir anne baba evladını hapishane hücresinde görmek istemez. Ama Ahed, kimse de seninle benden daha fazla gurur duyamaz. Sen ve senin neslin kazanmaya yetecek kadar cesursunuz. Senin eylemlerin ve cesaretin bana huşu veriyor, gözlerimi yaşlarla dolduruyor” diyen baba Tamimi, İsrail devletine de ”Ahed ilk kez gözaltına alınmış olsa da sizin hapishanelerinize yabancı değil. Kızım bütün yaşamını İsrail hapishanelerinin gölgesinin ağırlığı altında geçirdi” diye seslendi.

TEMİMİ AİLESİNDEN 4 KADIN GÖZALTINDA
İsrail askeri mahkemesi 19 Aralık’ta gözaltına alınan Ahed’in gözaltı süresini sürekli uzatıyor. Ahed evlerinin girişine gelen İsrail askerlerini tokatlayıp geri çekilmelerini sağlarken yanında olan ve bu anları cep telefonlarına kaydeden annesi Neriman ve kuzeni Nur da daha sonra gözaltına alındı. Son olarak perşembe günü bir diğer kuzeni Manal, Ofer Hapishanesi önünde Ahed’in bırakılması için protestoda bulunurken gözaltına alındı. Yani Temimi ailesi kadınlarının büyük bölümü, İsrail hapishanelerine atıldı.

‘AHED’İN HESABINI TWITTER KAPATTI’
Manal gözaltına alınmadan önce Ahed’in Twitter’daki hesabının aniden ortadan kaybolmasından Twitter’ı sorumlu tutan bir paylaşımda bulunmuş, ifade özgürlüğünün kalesi olarak görülen sosyal medya işletmesinin İsrail’in emirlerini yerine getiriyor olabileceğine dikkat çekmişti.

​ABBAS BABAYI ARADI
Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas’ın Bassem Tamimi’yi arayıp Ahed’in durumunu sorduğu, kızının cesareti için teşekkür ve tebrikte bulunduğu öğrenildi.

SputnikNews

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *