Çin’de de Noel tartışması

Noel eğlenceleri yaklaştıkça, Çin’de Noel kutlamalarının geleneksel kültüre galebe çıkmasından endişe ediliyor. Bazı yerlerde Noel kutlamalarının yasaklandığı belirtiliyor.

Aralık ayına girilmesiyle Çin başkentinde Noel ağaçları kendini göstermeye başladı. Alışveriş merkezlerinde Noel şarkıları duyuluyor. T-mall adlı online alışveriş sitesinde, bu yıl 600 bin Noel ağacı satıldığı belirtiliyor.

Dünya genelinde plastik Noel ağaçlarının yüzde 60’tan fazlası Çin’de üretilse de, Noel kutlamaları bazı tartışmaları beraberinde getiriyor.

Binlerce yıllık geleneksel bayramlara sahip olan Çin’de, halkın bir bölümü Batılı Noel eğlencelerine ilgi duyarken, bunun toplumu yozlaştıracağını düşünerek endişe edenler de var…

Noel eğlenceleri yaklaştıkça, dünyanın bir bölümü olası terör saldırılarından endişe ediyor; Çin bu açıdan güvenlik kaygısı yaşayan bir ülke değil, ancak Noel kutlamalarının geleneksel kültüre galebe çıkmasından endişe ediliyor. Bazı yerlerde Noel kutlamalarının yasaklandığı belirtiliyor.

Diğer yandan, 26 Aralık günü, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucu cumhurbaşkanı Mao Zedong’un doğumunun 124. yıldönümü olması nedeniyle, Noel tartışmaları ayrı bir boyut da kazanmış durumda. Anma etkinliklerine katılmak maksadıyla, Mao’nun memleketi Shaoshan’e akın eden genellikle orta yaş üstü vatandaşlar, gençlerin Noel gibi Batılı eğlencelerin peşinde koşmaktansa, Shaoshan’e gelip onlara bu ülkeyi miras bırakan lidere saygı göstermeleri gerektiği görüşünde.

Gençlerse tabiri caizse “sapla samanın karıştırılmamasını” savunuyor. Noel kutlamalarına katılanların büyük kısmı, bunu eğlenmek ve sevdiklerine hediye almak için bir vesile olarak görüyor. Pek çok kişi, Noel’in dini içeriğinden habersiz olduğunu da ekliyor.

Bazı yorumlara göre, Çinliler Noel’i, bir alışveriş çılgınlığına sahne olan 11 Kasım Yalnızlar Günü’nden farklı görmüyor. Noel’in bir alışveriş ve eğlence günü olarak kabul edilmesini savunan ve endişeleri yersiz bulanlar, ülkenin uzun zamandır Batılı bir takvimle hareket ettiğini, Noel etkinlikleri yasaklanacaksa, Yeni Yıl, İşçi Bayramı ve Kadınlar Günü’nden de bu mantıkla yasaklanabileceğini kaydediyor.

Çin hükümetinin son yıllarda “kültürel canlanma” kampanyasıyla geleneksel kültürü özellikle gençler arasında özendirmek istediği biliniyor; alt kademedeki kamu kurumları ve eğitim kurumlarında, idarecilerin bu çizgiye bağlılıklarını göstermek için Noel kutlamalarına mesafeli oldukları söylenebilir.

Diğer yandan, hızla dışa açılan bir ülkede, geleneksel değerler ile dışarıdan gelen değerler arasında bir yarış yahut çatışma ortamı yaratılmasının kimseye faydası olmayacağını, ikisi arasında bir sentez yaratılabileceğini belirten ve tartışmaları anlamsız bulan bir grup da var.

CRI online

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *