Hollanda’da sporcular mağdur

Her 8 sporcudan biri ‘cinsel istismar kurbanı’. Failler ise ceza almıyor…

Hollanda’da spor klüplerindeki cinsel istismar vakalarının ciddi boyutlarda olduğu açıklandı.

BBC’den Yusuf Özkan’ın Hollanda’dan bildirdiğine göre Resmi araştırmalar her 8 sporcudan birinin cinsel istismar kurbanı olduğunu ortaya koydu.

Kurbanların büyük bölümü ise, 16 yaşından küçük sporcular.

Hollanda Spor Federasyonu (NOC – NSF) tarafından, spor klüplerindeki cinsel istismar olaylarını araştırmak amacıyla oluşturulan soruşturma komisyonu, çalışmalarını tamamladı.

Eski İçişleri Bakanı Klaas de Vries başkanlığındaki komisyona göre, spor branşlarında cinsel istismar oldukça yaygın.

Bir yılda 2200 saldırı, 1500 tecavüz

Geçen Mayıs ayında oluşturulan komisyona 130 şikayet başvurusu yapıldı. Komisyon 2001 – 2017 yılları arasında resmi kayıtlara geçen istismar olayları ile 2016 yılında yaşanan 2 bin 200 cinsel saldırı ve bin 500 tecavüz vakasını inceledi.

Araştırmaya göre, cinsel saldırı kurbanlarının büyük bölümü 16 yaşından küçük çocuklar. Bu yaş grubundaki sporcuların yüzde 75’i cinsel sınırı aşan davranışa maruz kalmış. Saldırganların büyük bölümü ise, diğer sporcular ya da çalıştırıcılar.

Failler ceza almıyor

Komisyona göre, polis spor dünyasındaki cinsel istismar olaylarını yeterince takip etmiyor. Geçen yıl bildirilen 2 bin 200 taciz ve bin 500 tecavüz olayı ile ilgili çok az fail ceza almış.

Komisyon, istismar olayları ile ilgili olarak polis ve savcılığın ihmali olup olmadığının araştırılmasını istiyor.

Kilise’ye dikkat çekti

Komisyon Başkanı ve eski İçişleri Bakanı de Vries’e göre, toplum bu konudaki ciddiyetin yeterince farkında değil. İvedilikle sorunun üzerine gidilmesini isteyen de Vries, “Katolik Kilisesi’ndeki istismar olaylarının aksine burada failler korunmuyor” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *