Seçimlerin ardından İYİ Parti’de peş peşe istifalar

Seçimlerin ardından İYİ Parti’de peş peşe istifalar

2024 yerel seçimlerinde şu ana kadar yüzde 3,69 oy oranı görünen İYİ Parti’de seçimden sonra da sular durulmuyor. Yerel seçimlerinin tamamlanmasının ardından istifalar gelmeye başladı. Parti, 2019 seçimlerinde yüzde 7,45 oy alırken, 2023 seçimlerinde ise ittifak içerisinde yer almıştı.

Mayıs 2023’teki Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde yüzde 9,96 oy alan İYİ Parti, bu seçimde büyük bir oy kaybı yaşayarak oranını yüzde 3,47’e düşürdü.

Cumhuriyet’in aktardığına göre, alınan bu sonuçların ardından İYİ Parti’de istifa depremi yaşandı.

İYİ Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bilge Yılmaz, Genel Başkan Meral Akşener’i istifaya davet etti. Kendisi de görevinden istifa etti. Yılmaz sosyal medyadan şu açıklamayı yaptı:

“İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’i istifaya davet ediyorum. Önümüzdeki genel seçimlerde ülkemizin AK Parti iktidarının kötü ve beceriksiz yönetiminden kurtulması için bugünden çalışmaya başlamalıyız. Bu sonuçlar göstermiştir ki yapacak çok işimiz var, kaybedecek vaktimiz yok. Bu yönde yapacağım çalışmalara ağırlık verebilmek için İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanlığı görevimden istifa ediyorum.”

İYİ Parti GİK üyesi ve milli sporcu İrem Yaman da istifasını duyurdu. Yaman da şu açıklamayı yaptı:

“Büyük bir şevk ve heyecan ile siyasete başladığım İyi Parti’de, ortak aday konusu başta olmak üzere çeşitli konularda fikir ayrılığı yaşamaktaysam da, her zaman eleştirinin dışarıdan değil, içeriden yapılmasının faydasına inandım. Bugün alınan seçim sonuçları, tabanına kulaklarını tıkayan İyi Parti açısından malumun ilanıdır. Seçim sonuçları için ülkem adına çok mutluyum. Sn. Genel Başkanıma emekleri ve beraber yürüdüğüm yol için çok teşekkür ediyor, an itibarı ile gerek İyi Parti, gerekse GİK’ten istifa ettiğimi kıymetli kamuoyuyla paylaşıyorum.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *