Ticaret Bakanı Bolat’tan “İsrail’le ticaret” açıklaması

Ticaret Bakanı Bolat’tan “İsrail’le ticaret” açıklaması

İsrail’le Türkiye arasında süren ticarete ilişkin açıklama yapan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ithalatın yüzde 43, ihracatın yüzde 30 azaldığını belirterek, devlet şirketlerinin ise ‘asla’ İsrail şirketleri ile ticaret yapmadığını vurguladı.

Ömer Bolat, TV24’te katıldığı “Açık Görüş Özel” programında, Murat Çiçek’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Siyonist rejim ile silah ticareti yapıldığına yönelik iddialar hakkında konuşan Bakan Ömer Bolat, Türkiye’nin her zaman Filistin davasının yanında yer aldığını söyledi.

Ömer Bolat, İsrail’in Gazze’ye saldırısı başladığından bu yana, her platformda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın gereken çıkışları ve aksiyonları gösterdiğini, göstermeye de devam ettiğini anlattı.

‘Türkiye ve hükümet sürekli, İsrail’le ticaret yapmakla suçlanıyor’

Türkiye’nin ve hükümetin, sürekli olarak İsrail ile ticaret yapma suçlamaları ile sıkıştırılmak istenmesinin, bazı marjinal siyasi unsurların ve terör örgütlerinin sahte hesaplarıyla yapılan itibarsızlaştırma çalışmaları olduğunu vurgulayan Ömer Bolat, İsrail istihbaratının da bazı dezenformasyon bilgileri sızdırarak, bunu yaptırmaya çalıştığını savundu. Bu tür durumlarla karşılaştıklarını ancak ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını öne süren Ömer Bolat, bunların iç siyasette seçim öncesinde Cumhur İttifakı’nın oylarını düşürmek amacıyla yapıldığının altını çizdi.

Ömer Bolat, GTİP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) fasıllarına değinerek, “Bunlardan biri 36. fasıl, patlayıcı maddeler ve devamı, diğeri de silah ve mühimmat başlığı. Bu TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verisinde ana başlık olarak görülünce, çok az miktarda yapılmış ama gümrük beyannamesine baktığınızda birisi jel yakıtı ve çakmak gazı, diğeri de avcılık ve sporculuk için yivli bir av tüfeği parçası ile balıkçılıkta kullanılan zıpkın şeklindeki ürünler çıktı. Ama haberin terör örgütü ile bağlantılı sitelerde veriliş şekli, Türkiye’nin silah ve mühimmat satıyormuşçasına bir suçlanma şekli. Bunlar devlete savaş açan siteler, haberlerine inanmak son derece yanlıştı. Araştırdık, delilleriyle beraber yaptığımız açıklamalarla bunun yalan, dezenformasyon ve yönlendirme amaçlı olduğunu ortaya koyduk.” diye konuştu.

‘Devlet şirketleri İsrail’le iş yapmıyor’

Türkiye’nin, Filistin devletini tanıdığına ancak İsrail başta olmak üzere birçok ülkenin tanımadığına vurgulayan Ömer Bolat, bu nedenle Türkiye’den ve dünyadan Filistin’e yapılan ticarette, İsrail liman ve gümrüklerinin kullanılmak zorunda olduğunu söyledi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 7 Ekim’den bu yana İsrail ile karşılıklı ticaretin yüzde 33 azaldığını savunarak şu açıklamada bulundu:

“İthalatta yüzde 43, ihracatta yüzde 30 bir azalma ile ortalama yüzde 33’lük azalma gerçekleşti. Hükümet olarak kamu kurumları, devlet şirketleri asla İsrail firmaları ile ticaret yapmıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin hiçbir unsurunun İsrail ile işbirliği, askeri eğitim, silah mühimmat alım satımı noktasında asla bir irtibatı yok. Savunma sanayisi ürünleri için Milli Savunma Bakanlığının izin belgesine ihtiyaç var. Onları da araştırdık, hiçbirinde izin yok. Milli Savunma Bakanlığımız da gerekli açıklamayı yaptı, biz Ticaret Bakanlığı olarak yaptık. Seçime 3-4 gün kala, hükümeti zor durumda bırakıp ‘Acaba birkaç puan kaybettirir miyiz?’ diye büyük bir haber yakalamış gibi sunulmak istenen yurt dışı kaynaklı bu sitelerin haberlerini çürüttük.”

İsrail’le ticaret yapan Türk şirketlere suç duyurusu

Müsiad, İsrail’le ticaret yapan çevreleri kınadı!

İsrail’le ticaret yapan Saadet Partili görevden alındı

Yüz binlerce kişi “İsrail’e silah ticareti yasaklansın” diye yürüdü

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *